Надежда Цанова

Надежда Цанова

Биография

Надежда Цанова – пианист и артистичен визионер

Ранен живот и образование:

Надежда Цанова започва своето музикално пътешествие на пиано на петгодишна възраст, като бързо показва изключителен талант. На шест години тя става ученичка на известната украинска учителка Елена Юлиянова. Още на 11 години Надежда печели първа награда в конкурса „Нашите деца свирят Бах“ в България и грабва Голямата награда на следващата година. Тези успехи отварят пътя за над 20 престижни награди от национални и международни конкурси, включително конкурса „Сергей Прокофиев“ (Донецк, Украйна), конкурса „Зайлер“ (София, България) и същия на остров Родос (Гърция). Сред другите значими победи са конкурсите „Франц Шуберт“ (Русе), „Млади музикални дарования“ (София) и „Музиката и Земята“ (София).

На 16-годишна възраст Надежда дебютира със Симфоничния оркестър на Харков, Украйна, изпълнявайки концерта за пиано и оркестър на Роберт Шуман. Тези ранни успехи поставят началото на обещаваща музикална кариера.

Академично и професионално развитие:

През 2005 г. Надежда постъпва в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“, където учи при професорите Стела Димитрова-Майсторова и Илия Чернаев. По време на обучението си тя прави първото си турне в Европа, свирейки във Виена, Прага, Будапеща и Братислава. За нейните таланти тя получава стипендии от фондация „Тодоров“, фондация „Глобул М3 Комуникейшънс“ и фондация „Солти“.

Сред най-ярките ѝ изпълнения е участието в гала концерт, посветен на 110-годишнината на Националната музикална академия и 80-годишнината на Софийската филхармония, където под диригентството на Мартин Клепетко (Чехия) изпълнява Концерт за пиано №1 от П. И. Чайковски в зала „България“.

Надежда участва в множество фестивали, сред които „Пианисимо“, „Аполония“, „Седмици на австрийската музика“, „Софийски музикални седмици“ и други, представяйки се както в България, така и на международната сцена.

Следдипломни квалификации и ранна кариера:

През 2011 г. Надежда завършва с магистърска степен по пиано и започва специализация в Кралската консерватория в Брюксел под ръководството на проф. Боян Воденичаров. В същото време завършва и „Школа Канторум“ в Париж, където получава най-високото отличие за концертен пианист – диплома „Ди Концерт“.

Международната ѝ кариера започва през 2013 г., когато печели първа награда на международния конкурс „Флейм“ в Париж. Това бележи началото на нейните международни изяви, включващи солови концерти и участия с оркестри в Япония, Китай, Испания, Португалия, Австрия, Германия, Франция,  САЩ и др.

Сътрудничества и значими изпълнения:

Надежда е солистка на редица оркестри, включително симфоничните оркестри на Харков (Украйна), Токио (Япония), Филхармонията на Илинойс (САЩ), симфоничния оркестър на Регенсбург (Германия), камерния оркестър на „Солистите на Залцбург“ , Софийска филхармония, симфоничния оркестър на Българското национално радио и др.

Сътрудничеството ѝ с тромпетиста Петър Македонски формира изключително успешно дуо, което за кратко време печели пет награди от национални и международни конкурси. Изпълнението им на Концерта за пиано, тромпет и оркестър на Дмитрий Шостакович се превръща в тяхна емблематична творба, изпълнявана с различни диригенти и оркестри на престижни концерти и фестивали по целия свят. През 2017 г. дуетът получава наградата „Музикант на годината“ в категория „Ансамбъл“.

Последни проекти и награди:

През 2021 г. Надежда изнася специален концерт в двореца на Екатерина Велика, който е излъчен пред широка руска аудитория по случай празника на 24 май.

През 2022 г. тя реализира оригиналния проект „Надежда за балет“, с музика от академик Васил Казанджиев. Това сътрудничество, започнало през 2019 г., включва хореография на Арсен Мехрабян от Шведския кралски балет и водещи изпълнители от Шведския кралски балет и Софийската опера. Проектът бележи първия камерен балет на Казанджиев.

През 2023 г. Надежда реализира втората част на трилогията „Надеждата в класическите изкуства“ със спектакъла „Виртуозни движения – Надежда в класическата музика“, отново в сътрудничество с Казанджиев. Проектът обединява музика, текст и движение, препращайки към митологични фигури като Афродита, Пития и Орфей.

Творческите ѝ постижения са признати през 2023 г., когато получава престижната награда „Музикант на годината“ като част от програмата на БНР „Алегро Виваче“.

Лидерство и визия за бъдещето:

В края на 2023 г. Надежда започва работа по създаването на фондация на името на академик Васил Казанджиев, включваща неговите ученици и последователи.

През септември 2024 г. тя е назначена за артистичен директор на международната фондация „Теодора фон Ауерсперг“ (TvA), където продължава да разширява границите на класическата музика и изкуства.

Репертоар и медийно присъствие:

Надежда Цанова има изключително разнообразен репертоар както като солист, така и като камерен музикант. Тя редовно участва в телевизионни предавания и прави записи за Българското национално радио, утвърждавайки се като един от най-активните и творящи музиканти на своето поколение.

Виж всичко