Детски балет по музика на П. И. Чайковски, С. Прокофиев, А. Дворжак и др.
Прекрасната детска приказка създадена от Ханс Кристиан Андерсен е превъплътена от малките балеринки от балетна школа Маша Илиева.
Познатия на всички сюжет за приключенията на Кай и Герда и Снежната царица, която превръща сърцето на Кай в ледено парче. Препятствията на които Герда се натъква тръгвайки да търси своя приятел. И разбира се, приятелите които и помагат в трудните моменти.
************************
Мария Илиева:
„Идеята за “Снежната царица” възникна спонтанно, когато се натъкнах на една книжка от моето детство. Когато бях малка, историята за отвлеченото момченце не ми харесваше, защото се натъжавах, но препрочитайки я сега, преосмислих доста неща! Всъщност, Снежната кралица подлага на изпитание най-искрените, чисти чувства, и неслучайно всичко свършва добре!
Малката Герда преминава през всички сезони на годината, среща се с разбойниците, еленчето й помага да стигне до Зимното царство и всичко това е пресъздадено от децата на школата. В края на представлението излизат балетисти от Операта, които олицетворяват порасналите Кай и Герда”, описва балерината.
Освен, че води лекции в Държавната Музикална Академия, Илиева е била и художествен ръководител на Националния балет – София. Тя е доктор на науките по танцова педагогика, затова навярно знае отговора на този въпрос:
- Кое е най-важното качество, което трябва да притежава една балерина, за да стане добра?
“Балерината трябва да мисли. Балетът е в главата, а не в краката! Преди да си направила едно движение, то трябва вече да е минало през ума ти!” Това са думи на Любов Фоминих – бивша примабалерина на Одеската опера, които споделям напълно.”
Под нейните умения израстват вече няколко поколения деца. „Много млади хора имат специално отношение към балета, макар че това изкуство не е лесносмилаемо и за всеки – трябва да имаш усет и очи към танца. Този усет е нещо различно от детската мечта на всички момиченца да станат балерини заради красивите рокли. След като вече толкова години децата пълнят залата, явно в България има афинитет към това изкуство, който се опитвам да възпитавам и подхранвам.”