XXIII Международен майсторски клас на РАЙНА КАБАИВАНСКА
Майсторският клас и „Школата Кабаиванска"
Майсторският клас на Райна Кабаиванска в НБУ е първият майсторски клас в България, създаден през 2001 г. от д-р Георги Текев, изпълнителен директор и член на Настоятелството на Нов български университет. Класовете на Райна Кабаиванска са интерактивен начин на обучение, който предоставя възможност на талантливи млади оперни певци да се срещнат с голямото изкуство на една от легендите на съвременния оперен театър, да усъвършенстват вокалната си техника и да работят върху интерпретацията на нови роли.
Майсторският клас завършва с Галаконцерт на лауреатите в Софийската опера и балет и в зала „България".
От 2010 г. Нов български университет и Софийската опера и балет представят оперни спектакли с артисти от майсторските класове на Райна Кабаиванска в главните роли. Първото реализирано заглавие е ,,Бохеми", като спектаклите се представят и в Театро Комунале в Модена. Следват ,,Вертер". ,,Норма“, ,,Турандот“, ,,Трубадур“, ,,Дон Паскуале“, „Мадам Бътерфлай" и отново ,,Бохеми" през 2022 г. През годините са реализирани и редица концерти в България и чужбина: в Капи- толийските музеи в Рим, галаконцерт ,,Райна Кабаиванска представя звездите на операта" в зала 1 на НДК, „Тенорите на Кабаиванска“ и ,,Реквием" от Леонкавало в зала България, серия концерти ,,Serata Belcanto“ - в резиденцията на Посолството на Италия в България, в Опера Бастий, Париж и в Академия Санта Чечилия в Рим.
През годините Международният майсторски клас на Райна Кабаиванска в НБУ надскочи своята цел да открива млади талантливи оперни артисти и да развива техните индивидуални качества. Това събитие свърза НБУ в академична мрежа с едни от най-престижните музикални академии в света, превърна София в разпознаваем център за развитие на младu оперни певци от Европа, САЩ, Южна Америка, Австралия, Азия и Африка, възроди ентусиазма на личности и институции да подпомагат изкуството и културата, omkрu и разви таланта на повече от 240 млади оперни певци от целия свят, пре- достави възможност на близо 100 от тях да продължат об-разованието си със стипендии в България и Италия, отвори пътя на много млади оперни артисти за най-големите сцени в света. Майсторският клас създаде поколения последователи на естетиката на класическия оперен театър и се превърна в институция - ,,Школата Кабаиванска".
Фонд ,,Райна Кабаиванска"
През 2002 г. със свое лично дарение Райна Кабаиванска основава дарителски фонд в НБУ като продължение на благотворителната си дейност в България.
Фондът присъжда стипендии на най-изявените участници в майсторските класове, за да продължат своето образование в България и Италия при Райна Кабаиванска и за да подпомогне началото на тяхната международна кариера. Стипендианmume ce oпpеделят от Райна Кабаиванска в края на всеки майсторски клас и се оповестяват на церемония на Галаконцерта на лауреатите.
От своето създаване Фонд ,,Райна Кабаиванска" е присъдил близо 100 стипендии на млади оперни певци от Австралия, Аржентина, Беларус, България, Венецуела, Германия, Грузия, Гърция, Испания, Италия, Китай, Ливан, Полша, Пуерmo Puko, Румъния, Русия, САЩ. Сърбия, Турция, Франция, Чили, ЮАР, Южна Корея и Япония. Днес много от тях са солисти на най-престижните световни оперни театри.
Генерален спонсор на Фонда е ,,Фантастико груп".
Средства за стипендии тази година предоставят още Caмu-M, kakmo u Coca-Cola HBC Bulgaria, Rotary Italia - District 2080, Rotary Bulgaria, District 2482, Столична община.
Награда за хуманитаристика ,,Богдан Богданов"
Наградата за хуманитаристика ,,Богдан Богданов" е учредена на 5 декември 2016 г. от Настоятелството на Нов български университет в памет на проф. Богдан Богданов създател на НБУ, класически филолог, учен в областта на науките за човека и обществото, писател, преподавател, обществена фигура в областта на изкуството и културата и университетски мениджър, Присъжда се на личности с ярки постижения в областта на хуманитаристиkama, koumo cпoделят неговите възгледи и идеали.
Лауреат на Наградата за 2023 г е голямата оперна актриса Райна Кабаиванска.
Райна Кабаиванска достига до върха на оперното изкуство и постига световно признание. Блестящата и кариера в най-големите оперни театри е свързана с изключително широк репертоар, в който тя представя незабравими роли и остава недостижима и до днес със своите емблематични сценични образи.
Райна Кабаиванска е личност с призвание освен на голям артист, но и на всеотдаен преподавател и филантроп. Щедростта, с която тя дарява своя талант на публиката и младото поколение оперни певци е в служба на ,,дълга за продължаване на традицията в едно голямо изкуство", както споделя самата тя. Кабаиванска е убедена в синкретичната природа на оперното изкуство, така както проф. Богданов търсеше диалога и взаимодействието на различни науки и изкуства в университетската програма. Впечатляваща е амбицията на Кабаиванска да дарява своя опит, но без да търси свое продължение в учениците си. За нея е важно да развие индивидуалността на всеки.
Благотворителната дейност на Райна Кабаиванска в България продължава вече над 30 години. Началото е свързано с демократичните промени в страната, когато Кабаиванска дарява за талантливи деца в домове за сираци. През 2002 г. основава в Нов български университет дарителски фонд за млади оперни певци, които обучава в България и Италия, и подпомага в началото на международната им кариера. Стотици млади хора в България и по света са подкрепени от хуманистичните жестове на Кабаиванска. Десетки личности и организации, вдъхновени от порива и да дарява, стават съпричастни на благородната и кауза.
Журито на наградата номинира Райна Кабаиванска за изключителния и принос към оперното изкуство, нейната щедрост и посвещаване на младите оперни таланти.
Носители на Наградата за хуманитаристика в годините са поетът Борис Христов (2017), литературният критик Михаил Неделчев (2018), актрисата Снежина Петрова и класическият филолог Георги Гочев (2019), диригентът Найден Тодоров (2020), социологът Георги Фотев (2021), философът и преводач Цочо Бояджиев (2022).