Мюзикълът „Последното желание“ е сценична адаптация по баснята на Лафонтен „Щурец и мравка“ и по едноименната пиеса на Орлин Василев. Тя е в съзвучие с реалните проблеми на днешното общество – справедливост, добродетели, избор, приемане на другия, надежди, разочарования и стремежи.
Изборът на сюжет на мюзикъла е свързан с идеята да се представят общочовешки ценности. Сложните вокални партии, хореографските фрагменти и актьорските задачи са амбициозна провокация за таланта и уменията на възпитаниците на ДВТФ „Таласъмче“.
Преди 26 века на Езоп, роб с остър ум, му хрумва да изрича неприятните истини пред господаря си, като му разказва истории с герои животни. Така истината се възприема по-безболезнено. През XVII век във Франция царува Кралят Слънце (Луи XIV), а басните съчинява Жан дьо Лафонтен. Поуката от тях е как да живеем и какви да бъдем – вечни принципи за всички хора и епохи. В баснята „Щурец и мравка“ щурецът свири цяло лято и весели с песните си мравките, за да бъде трудът им по-лек. Може би сега това ще му се отплати...
...И преосмислянето на известното Лафонтеново произведение от гледна точка на детския опит и сетивност ражда съвсем нова и различна басня. Сега превърната в сценична приказка, именно тя е в основата на мюзикъла „Последното желание“.
На сцената, щом се завръщат зимните ветрове, щурецът се оказва без храна. Тогава решава за справедливо сега да вземе дължимото от мравката, задето лятото свири, докато тя жени сина си. В несъвършения свят обаче има несправедливост, обрати и приключения. Щурецът е в опаснoст, както никога по-рано. „Да търсиш правда трудно е…“ и „Песента не може да слугува!“, пеят герои в мюзикъла. Завръзката ще се хареса на малките зрители, а развръзката ще ги удиви. Дали това все пак ще се окаже приказка за силата на справедливостта, за превъзходството на добродетелите и за тържеството над злото? И чие е последното желание?
Виж всичко