МЕДЕЯ

Опера от Луиджи Керубини

Времетраене 2:30 Антракти 1
Изпълнява се на италиански със субтитри на български и английски език
МЕДЕЯ

Преглед

Луиджи Керубини - знаменит педагог и най-значителният композитор от епохата на Великата френска революция. По произход италианец, той твори през по-голямата част от живота си във Франция и играе важна роля за развитието на френската героична опера. Най-значимите му творби са опери и духовна музика. Бетовен смята Керубини за най-великия от своите съвременници. Неговите опери са  възхвалявани и интерпретирани от Росини, Шуман, Вагнер и Глинка, които високо ценят цялото му творчество. Керубини умира на 82 години като директор на Парижката консерватория. Още приживе съставя каталог на произведенията си, който е издаден година след смъртта му.

Керубини написва 21 опери, от които 11 опери сериа и 10 комични. Най-известните от тях са „Лодоиска“ и „Медея“. Първата, защото е играна 200 пъти за един сезон, а втората – заради паметната постановка във Флоренция през 1953 г. с участието на Мария Калас, както и следващите й превъплъщения. Прочутият филм на Пиер Паоло Пазолини с Калас в главната роля е без музиката на Керубини, но засилва интереса и към оперното произведение.         

„Медея“ е по либретото на Франсоа-Беноа Хофман (псевдоним на Никола Етиен Фрамери) е базирано на трагедията на Еврипид за Медея и на едноименната пиеса от Пиер Корней. Действието се развива в древния град Коринт.

Премиерата на операта е на 13 март 1797г. в Париж, но първоначално френското общество посреща доста хладно новата творба. По-късно „Медея“ е посрещната значително по-благосклонно и често е аплодирана от френските благородници. Операта претърпява пет версии в периода 1800-1865 г. Последната, шеста, е от началото на 20 век, когато операта е преведена на италиански език за премиерата в „Ла Скала“ през 1909 г. В този вариант устният диалог е заменен с речитативи, които не са разрешени от композитора. В последните години редица оперни театри се връщат към оригиналната версия на Керубини.

Синопсис

Медея
опера в три действия от Луиджи Керубини, либрето от Франсоа-Беноа Хофман по едноименните трагедии на Еврипид, Сенека и Пиер Корней.
Премиерата е на 13 март 1797 г. в театър „Фейдо“, Париж.

Действащи лица:
Язон, водач на Аргонавтите – тенор;
Медея, негова съпруга – сопран;
Нерис, нейна приближена – контраалт;
Креонт, цар на Коринт – бас;
Глауче, негова дъщеря – сопран;
Прислужници;
Капитан;

Предистория
За да открадне Златното руно по време на похода на аргонавтите, Язон получава помощ от Медея.  По този начин тя предава семейството си. Двамата заедно напускат Колхида и тя става негова съпруга. Двамата имат две деца.

Съдържание
Действието се развива в Коринт.

Първо действие

В двореца на цар Креонт
Дъщерята на Креонт, цар на Коринт, Глауче завършва подготовката за сватбата си с Язон, подпомагана от две прислужници (O Amore, vieni a me! Fa cessar questo duol;). Любовта си към Глауче засвидетелства и Язон (Or che piu non vedro quella sposa crudele…). Той е отхвърлил Медея, могъща магьосница и негова бивша съпруга. Народът на Коринт иска смърт за Медея, но тъй като тя се е скрила, заплашва да погуби децата ѝ. Креонт уверява Язон, че ще пази децата му, за да не страдат от грешките на родителите си.

Пристигат аргонавтите, за да поднесат поздрави на младоженците и разстилат в краката им Златното руно, което са откраднали от Колхида. Медея успява да влезе в двореца на Креонт и там среща Язон, когото моли да се върне при семейството си (Falsa è la tua parola… Dei tuoi figli la madre…). Когато той отказва, тя го проклина и се заклева да отмъсти.

Второ действие

В двореца на Креон
Медея възнамерява да отмъсти, въпреки че Нерис, нейната слугиня, я кара да напусне Коринт (Medea, o Medea!...  Solo un pianto con te versare,). Креонт също нарежда на Медея незабавно да напусне града, но тя го моли и получава разрешение да прекара още един ден с децата си. Тя отново среща Язон. Двамата си припомнят щастливите моменти от своята любов. Тя иска да вземе със себе си децата, но Язон не позволява и обещава, че до мига на нейното отпътуване те ще бъдат с нея. Накрая Медея заповядва на слугинята си да занесе на Глауче наметалото и диадемата, които е получила като подарък от Аполон, а след това да доведе децата ѝ.

Трето действие

Сцената се развива между двореца и храма
Нерис, заедно с двете деца, се връща при Медея и казва, че е предала даровете. Медея я моли да се погрижи за синовете ѝ (Del fiero duol che il cor mi frange,..) Чуват се гласове и оплаквания: Креонт и Глауче са починали, защото даровете на Медея са били отровни. Разярената тълпа се втурва към Медея, но тя с Нерис и децата се укрива в храма. Язон се опитва да я спре, но Нерис излиза шокирана, казвайки, че Медея е убила децата им в храма. Тогава се появява самата Медея, която все още държи кървавия кинжал. „Отивам при свещената река. Сянката ми ще те чака там“, казва тя на Язон и влиза в храма, който е обхванат от пламъци.

Прочути арии от операта

Първо действие
Глауче
O Amore, vieni a me! Fa cessar questo duol;
Язон
Or que più non vedrò
Креонт
Qui tremar devi tu, donna rea, empia maga!
Медея
Falsa è la tua parola… Dei tuoi figli la madre… 

Второ действие
Нерис
Medea, o Medea!... Solo un pianto con te versare, 

Трето действие
Медея
Del fiero duol che il cor mi frange,

Виж всичко

Авторски състав:

Луиджи Керубини
Композитор

Луиджи Керубини

Еврипид
По едноименната трагедия на

Еврипид

Пиер Корней
По едноименната трагедия на

Пиер Корней

2024-08-09 20:00

Силвия Тенева
Първа прислужница

Силвия Тенева

Михаел Йорданов
Капитан на гвардията

Михаел Йорданов

2024-08-10 20:00

Яни Янисис
Креон

Яни Янисис

Силвия Тенева
Първа прислужница

Силвия Тенева

Михаел Йорданов
Капитан на гвардията

Михаел Йорданов

Солисти балет

Жени

Мъже

Постановъчен екип:

Франческо Роза
Диригент

Франческо Роза

Марко Гандини
Режисьор

Марко Гандини

Андреа Токио
Сценограф

Андреа Токио

Марио Диче
Костюми

Марио Диче

Емил Динков
Художествено осветление

Емил Динков

Теодор Георгиев
Асистент-режисьор

Теодор Георгиев

Людмила Илиева
Хореограф

Людмила Илиева

Виолета Димитрова
Диригент на Хора

Виолета Димитрова

Евгени Николов
Концертмайстор

Евгени Николов

Вера Белева
Помощник-режисьор

Вера Белева

Ванеса Цветкова
Помощник-режисьор

Ванеса Цветкова

Вяра Карабельова
Помощник-режисьор

Вяра Карабельова

Агнес Данкова
Корепетитор

Агнес Данкова

Светлана Ананиевска
Корепетитор

Светлана Ананиевска