През изминалата седмица в галерия “Униарт“ в Нов български университет се проведе среща под надслов „Рихард Вагнер: В търсене на необяснимото“ – част от инициативата на Софийската опера „Вагнер за студенти“, посветена на новата постановка на „Пръстенът на нибелунга“ на акад. Пламен Карталов.
Основен лектор бе Вера Петрова – режисьор в Софийската опера и добър познавач на творчеството на Рихард Вагнер, модератор бе Бронислава Игнатова.
Акцентът в презентацията на г-жа Петрова бе, че колкото и да се стараем да опознаем Вагнер, неговата философия и негового разбиране за изкуството са необятна материя. Геният на Вагнер прозира между нотите и думите в опит да опише необятното и неописуемото. Вера направи удивителни препратки и връзки от творчеството на Вагнер към прекрасната книга на Мичио Каку „Физика на необяснимото“, към забележителния труд на проф. Боянка Арнаудова „Българската опера – мит и модерност“, към психологията на Карл Густав Юнг и към разсъжденията на американския писател Джоузеф Камбъл, но също така и към въздействащи филми като „Петият елемент“ на Люк Бесон, поредиците „Хари Потър“ и „Междузвездни войни“.
Музикалните откъси бяха от „Пръстенът на нибелунга“ и от различни филмови партитури. Най-впечатляващи бяха звуците, отделени от частиците в големия адронен колайдер в Церн, наподобяващи началото на тетралогията на Вагнер и Гласът на Космоса в музиката на популярния композитор Ханс Цимер.
Вера Петрова цитира и изследването на Ася Нина Ковачев „Завръщане към произхода“, направено за Здравния факултет на университета в Любляна. В него се споменава, че Карл Юнг е смятал, че Вагнер не само е открил архетипната форма на образите, които представя в своя митологичен епос, но и намира музикалната изразност на тези праобрази.
Авторите на посочените изследвания разкриват, че често творците успяват чрез въображението си да погледнат в бъдещето, в необяснимото и невъзможното, а по-късно учените откриват силите, които движат и разясняват необяснимото.
Историята на тетралогията на Рихард Вагнер е история за дълъг и задълбочен труд, основан на изключителни текстове и музикални теми. Безгранична сила струи от творбите на Вагнер, който смело можем да наречем вдъхновител на всички големи разказвачи в киното и литуратурата от New Age направлението.
На срещата присъстваха изпълнителния директо на НБУ д-р Георги Текев, гл. ас. д-р Маргарита Кръстева-Стойчевска, гл. ас. д-р Ана Линчева от департамент „Музика“ на НБУ.
Срещата със студентите се проведе в атмосфера на приятелство и взаимно сътрудничество, което ще продължи и през новия творчески сезон.