Уважаеми госпожи и господа!
Скъпа публика!
В навечерието на новата 2025 г. Софийската опера и балет прави своята равносметка за изминалата година.
Пълните зали, постоянното търсене на билети за нашите спектакли и възторжените отзиви са доказателство, че вие, нашата публика, ревностно ни подкрепяте и съпреживявате с нас всяко едно представление. Това ни прави много щастливи и ни води напред в мисията ни за издигане на изкуството към нови висини, откриване на нови пространства и сцени, представяне на нови заглавия и приобщаване на нова публика.
Януари
Нашата 2024г. започна с премиера на прелестния мюзикъл „Звукът на музиката“ от Ричард Роджърс и Оскар Хамърстейн II. Постановката е дело на бродуейски екип - режисьорът Уест Хайлър, костюмографът Уитни Локър и светлинният дизайнер Зак Блейн работиха със солистите Весела Делчева, Александър Георгиев, Мариана Цветкова, Александрина Стоянова-Андреева, Силвана Пръвчева и децата от вокална група „Таласъмчета“ с ръководител Димитър Костанцалиев. Диригенти на премиерните спектакли бяха Игор Богданов и Светослав Лазаров.
Последваха абсолютно разпродадените представления на забележителния спектакъл на Лео Муич „Ана Каренина“ по музика на П. И. Чайковски. Месецът завърши с гостуването на най-изявените ученици на Райна Кабаиванска в спектакли на „Аида“ от Джузепе Верди – Витория Йео, Вероника Симеони, Давиде Риу, Хе Канг, София Соловий.
Февруари
Дългоочакваната премиера на „Медея“ от Луиджи Керубини (първо изпълнение на операта в България) беляза месец февруари. Постановката бе реализирана от италиански екип – режисьора Марко Гандини, дългогодишен сътрудник на Франко Дзефирели, сценографа Андреа Токио и костюмографа Марио Диче. Диригент бе Франческо Роза. В ролята на Медея гледахме Габриела Георгиева, Лилия Кехайова и Диана Ламар. В другите главни роли се превъплътиха Даниел Острецов и Даниел Дамянов като Язон, Петър Найденов и Стефан Владимиров – Креон, Станислава Момекова и Диана Василева – Глауче и Виолета Радомирска и Цвета Сарамбелиева – Нерис.
„Дон Карлос“, „Мадам Бътерфлай“, „Дон Паскуале“, „Тоска“, както и балета „Лебедово езеро“ бяха другите заглавия, които предизвикаха интереса на публиката през този месец.
Последният ден на месеца, 29 февруари, ни донесе първото участие в цялостен спектакъл в България на Соня Йончева. На сцената на Софийската опера тя се представи в ролята на Мими от операта „Бохеми“ на Пучини под диригентството на Боян Виденов. Нейни партньори бяха Липарит Аветисян, Веселин Михайлов, Антон Андреев, Божидар Божкилов и Станислава Момекова.
Поради огромния интерес и бързо разпродадените билети, спектакълът беше повторен на 2 март.
Март
Акцент в програмата ни за месец март бе премиерата на операта „Вълшебната флейта“ от В. А. Моцарт. След дълго отсъствие от репертоара ни, последната моцартова опера се завърна с блестящата новаторска постановка на Вера Петрова в екип с диригентите Светослав Борисов и Александра Любчански, сценографката от Ирландия Моли О’Катън, дизайнера на осветлението Саймън Бенисън, художника на костюмите Марта Миронска и хореографа на спектакъла Риолина Топалова. В главните роли в петте премиерни представления влезе международен солистичен състав от шест страни, сред които Луцие Канкова, Гжегош Собчак, Диана Алексе, Атанас Младенов, Стефани Кръстева-Павлова, Благой Нацоски, Петър Бучков, Силвия Тенева.
И още една премиера през март, и то световна – операта „Крадецът на праскови“ от Благовеста Константинова бе поставена на Камерна сцена. Либретото е на Цонка Великова по едноименната повест на Емилиян Станев, а диригент бе Стефан Недялков. Режисьор на постановката е Теодор Георгиев.
Април
Балетната премиера на „Великият Гетсби“ завладя сцената на Софийската опера с хореографията на вече познатия на българската публика Лео Муич. Музиката към балета обединява произведения на бележитите американски композитори Джордж Гершуин, Ленард Бърнстейн, Самюел Барбър, Бени Гудман, Глен Милър, Филип Глас и Джордж Уайтфилд Чадуик. В главните роли бяха примабалерините Марта Петкова, Катерина Петрова и Боряна Петрова, премиер солистите Никола Хаджитанев, Цецо Иванов и Емил Йорданов, но също и Симеон Атанасов, Рафаел Рамос и Фредерико Пинто, Полина Иванова, Венера Христова-Аспарухова, Дебора Тошева. „Великият Гетсби“ се игра пред препълнена зала с изумителен успех.
Поради огромния интерес към мюзикъла „Звукът на музиката“ от Ричард Роджърс и Оскар Хамърстейн ІІ, още през февруари обявихме 4 извънредни спектакъла през месец април. Те преминаха с много голям успех и очароваха публиката за пореден път.
Май
Голямото събитие през месец май беше първото гостуване на Софийската опера в Националната опера и балет на Република Северна Македония в Скопие в рамките на фестивала „Майски оперни вечери“. За първи път на тази сцена бе представена опера от Рихард Вагнер и това бе постановката на Пламен Карталов на „Валкюра“ – втората част от тетралогиятът „Пръстенът на нибелунга“. На спектакъла присъства и президента на Република Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова, която след края на представлението поздрави акад. Карталов и артистите и сподели, че „културната дипломация е по-силна от традиционната.“
"Много съм вдъхновен, защото походът на българския Вагнер намира една нова спирка на световната оперна сцена. След Словения, Болшой театър, два пъти Германия, е чест ние да гостуваме на „Майските оперни вечери“ в Скопие и по този начин да открием една нова страница за оперната култура на Скопие", посочи акад. Пламен Карталов.
През лятото Софийската опера бе домакин на пет фестивала – Вагнеров фестивал на сцената на Софийската опера, „Опера в парка“ – спектакли за най-малките в парка на Военната академия „Г. С. Раковски“, „Музи на водата“ на езерото Панчарево, „Опера на площада“ пред Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ и „Опера на върховете – Белоградчишки скали“.
Юни
От 13 до 23 юни Софийската опера отвори врати за най-мащабното събитие за годината – Sofia Opera Wagner Festival, който тази година предложи премиера на операта „Лоенгрин“ и изпълнение на тетралогията „Пръстенът на нибелунга“.
„Лоенгрин“ е осмото вагнерово заглавие в репертоара ни, а постановката на Пламен Карталов, (автор и на сценографското решение) бе описана като изключителна от публиката и присъстващите чужди журналисти.
В солистичния състав бяха включени най-големите звезди на Софийската опера –Цветана Бандаловска, Радостина Николаева, Костадин Андреев, Венцеслав Анастасов, Габриела Георгиева, Бисер Георгиев, Атанас Младенов, както и гостите Саймън О’Нийл, Томас Вайнхапел и Бяртни Тор Кристинсон. Диригенти на двата спектакъла бяха Константин Тринкс и Евън-Алексис Крист, с участието на оркестъра и хора на Софийската опера и Мъжкия хор на Българското национално радио с диригент Любомира Александрова.
В „Пръстенът на нибелунга“ участваха Пламен Димитров, Веселин Михайлов (дебют в ролята на Вотан в „Рейнско злато“), Красимир Динев, Мариана Цветкова, Петър Бучков, Даниел Острецов, Стефан Владимиров, Мартин Илиев, Цветана Бандаловска, Гергана Русекова, Радостина Николаева, Костадин Андреев, Весела Янева, Мария Павлова, Атанас Младенов, а също и Арис Аргирис, Йорданка Дерилова, Бяртни Тор Кристинсон, Анна Верле и Кристиан Чер.
Най-престижните специализирани международни издания за опера публикуваха своите възторжени рецензии за „Лоенгрин“ и „Пръстенът на нибелунга“ и дадоха висока оценка на целия Вагнеров фестивал. Сред публиката имаше многобройни гости от България и още 20 страни в света.
Премиерата на „Лоенгрин“ бе заснета от Българската национална телевизия и спектакълът ще се излъчи в началото на 2025 г.
Вагнеровият фестивал беше съпътстван от Фестивални дневници, публикувани след всеки спектакъл в сайта и социалните мрежи на Софийската опера.
На 14 юни балетът на Софийската опера закри Третия международен фестивал „Звуците на Орадеа“ в румънския град Орадеа. Националната трупа представи фрагменти от балетите “Спящата красавица” от Чайковски, “Дон Кихот” от Минкус, “Жизел” и “Корсар” от Адолф Адам и “Кармен-сюита” от Бизе-Шчедрин в голям гала-концерт на открито на площад „Съединение“.
Сред изпълнителите бяха звездите Марта Петкова, Катерина Петрова, Никола Хаджитанев, Цецо Иванов, Фредерико Пинто.
Юли
От 29 юни до 21 юли „Опера в парка“ в парка на Военната академия събра стотици деца и техните родители и приятели, баби и дядовци. За 15-я рожден ден на фестивала специално бяха изиграни 15 представления, в които приказните герои оживяваха пред искрящите детски очи, а артистите играеха и пееха всеотдайно за най-младата ни публика. Поради огромния интерес бяха обявени допълнителни представления на „Мечо Пух“ и „Карнавалът на животните“.
Едновременно с детските представления започна и петото издание на фестивала „Музи на водата“, който тази година бе посветен на балета и мюзикъла. Традиционно в програмата бе включен балетът „Лебедово езеро“ от Чайковски, а публиката се наслади и на „Зорба гъркът“ по музика на Микис Теодоракис и „Корсар“ от Адолф Адам.
Най-голямото събитие на открито през летните месеци в София безспорно бе премиерата на музикалната поема „Рилският пустинник“ по музика на отец Кирил Попов и текст на Тихомир Павлов на площад „Св. Александър Невски“. Постановката се реализира по повод 100 години от освещаването на Патриаршеската катедрала и бе под патронажа на кмета на София Васил Терзиев.
Постановката на Пламен Карталов, който бе и автор на сценографията в сътрудничество с Нела и Кристиян Стоянови, изуми зрителите със своя мащаб и красива мултимедийна среда. Площад „Св. Александър Невски“ се превърна в сцена за вълнуващия разказ за живота и делото на Св. Иван Рилски Чудотворец – покровител на българския народ.
В главните роли в трите вечери публиката видя Атанас Младенов, Ириней Константинов, Иван Радев, Николай Петров, Веселин Михайлов, Ангел Христов. Участваха оркестърът и хорът на Софийската опера под диригентството на Старозагорския митрополит Киприан и Жорж Димитров. Диригент на хора е Виолета Димитрова. В постановката участваха и децата от Детска вокално-театрална формация с ръководител Димитър Костанцалиев, както и представители на отдел „Специализирани полицейски сили“ към СДВР.
На премиерата присъства Негово Светейшество Патриарх Даниил, Митрополит софийски, който в словото си призова да не забравяме завета на Св. Иван Рилски да се стремим да живеем „единодушно и единомислено“. Обръщението на Патриарха завърши с благослов за всички.
Трите спектакъла на „Рилският пустинник“ бяха тържество на духа и почит към Св. Иван Рилски, а идеята на акад. Карталов да постави творбата на площад „Св. Александър Невски“ се превърна в ново културно събитие с огромна духовна стойност. Сред публиката бяха епископи, архимандрити, духовници, кметът на София Васил Терзиев, директори на културни институти, артисти, журналисти, музикални критици от чужбина и много гости от цялата страна.
Август
„Звукът на музиката и „Мамма миа!“ завладяха откритата сцена на езерото Панчарево. В горещите августовски вечери стотици зрители се забавляваха с познати мелодии и любимите си артисти.
По същото време бе открит и Деветият летен фестивал „Опера на върховете“ в Белоградчик. Тази година във всеки оперен спектакъл имаше гостуващи артисти. Първата седмица на фестивала бе посветена на Годината на Джакомо Пучини (165 години от рождението и 100 години от смъртта му) с изпълнение на три от неговите фантастични опери – „Тоска“, „Мадам Бътерфлай“ и „Турандот“. Във втората седмица зрителите видяха за първи „Медея“ от Керубини на открита сцена, а през третата седмица легендарните мелодии на „АББА“ привлякоха зрителите с великолепната постановка на Пламен Карталов на мюзикъла „Мамма миа!“.
Септември
След кратка почивка в началото на септември отворихме врати за гостуването на Националната опера и балет на Република Северна Македония. Съставът се представи с традиционна постановка на операта „Набуко“, а в залата бе и президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова, придружена от министъра на външните работи и външната търговия Тимчо Муцунски и министъра на културата Зоран Лютков.
Два предсезонни спектакъла на „Великият Гетсби“ върнаха почитателите на балета отново в залата.
Голямато откриване на сезон 2024/25 бе на 27 и 29 септември с два спектакъла на операта „Турандот“ от Джакомо Пучини – изумително събитие на изключително високо ниво. За първи път в България гостуваха световноизвестният диригент Даниел Орен, Анна Пироци в ролята на принцеса Турандот, Хорхе де Леон в ролята на принц Калаф и Роза Феола в ролята на робинята Лиу. И двата спектакъла бяха предварително разпродадени, а публиката не скри своя възторг от изпълнителите, диригента и постановката на Пламен Карталов.
Октомври
В началото на октомври с почит и уважение отбелязахме 100 години от рождението на Константин Илиев – диригент, композитор, педагог и музикален критик. В тържествения концерт бяха изпълнени първо действие от операта „Боянският майстор“ и Струнен квартет №1. Диригент бе Жорж Димитров.
„Кармен“, „Пепеляшка“ и два спектакъла на „Лоенгрин“ привлякоха многобройна публика и предизвикаха бурни аплодисменти.
Ноември
Няколко събития ознаменуваха единадесетия месец от годината.
На 7 ноември бе много очакваната премиера на балета „Ромео и Жулиета“ от Сергей Прокофиев с възхитителната хореография, либрето и режисура на Калоян Бояджиев, сценографията на Евен Борсум и превъзходните костюми на Ингрид Ниландер. В главните роли бяха Марта Петкова, Фредерико Пинто, Никола Хаджитанев, Александър Александров, Симеон Атанасов, Вяра Иванчева, Георги Банчев, Румен Бонев, Боряна Петрова, Емил Йорданов, Винченцо Каруана. Спектаклите преминаха с огромен успех, балетът на Софийската опера заслужено получи дълги и възторжени аплодисменти.
Веднага след премиерните вечери на „Ромео и Жулиета“ балетната трупа се отправи на голямо турне в Полша с 10 спектакъла на „Зорба гъркът“ по музика на Микис Теодоракис. След всяко представление балетистите бяха изпращани с викове „Браво!“ и бурни аплаузи.
На 16 ноември Даниел Орен са завърна в София, за да дирижира „Реквием“ от Джузепе Верди, в който участваха изключителни певци със световна кариера - Марианджела Сичилия, Екатерина Семенчук, Щефан Поп, Димитрий Улянов. След финала на произведението публиката и артистите останаха безмълвни в продължение на минути, след което овациите нямаха край. С това изпълнение Софийската опера отбеляза 150 години от първото изпълнение на творбата.
В последните дни на месеца с премиерата на „Адриана Лекуврьор“ от Франческо Чилеа отбелязахме два юбилея – 90 години от рождението на великолепните български оперни певици със световна слава Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Постановката на „Адриана Лекуврьор“ е дело на режисьора Юлия Кръстева, а сценографията е на Алфредо Троизи. Италианският маестро Франческо Роза дирижира три състава с прекрасните певци на Софийската опера – Габриела Георгиева, Радостина Николаева и Цветана Бандаловска като Адриана, Костадин Андреев и Мартин Илиев – граф Маурицио, Виолета Радомирска, Гергана Русекова и Мариана Цветкова – в ролята на Принцеса Ди Буйон, Венцеслав Анастасов и Веселин Михайлов – Мишоне, Бисер Георгиев и Стефан Владимиров – Принц Ди Буйон. Участваха още Станислава Момекова, Силвана Пръвчева, Александрина Стоянова-Андреева, Цвета Сарамбелиева, Емил Павлов, Хрисимир Дамянов, Ангел Антонов, Красимир Динев, Петър Бучков, Ангел Христов, както и солисти от националния балет.
Мюзикълът „Зелената птица“ по музика на Добрин Векилов-Дони бе представен премиерно на 27 ноември. Философската приказка на италианския драматург Карло Гоци е разказана с много фантазия от режисьора Димитър Шарков и артистите Весела Делчева, Калин Душков, Рада Тотева, Николай Павлов, Георги Джанов, Алексъндър Георгиев, Николай Петров, Елена Стоянова, Александра Дрангажова. Диригенти на спектакъла са Стефан Недялков и Светослав Лазаров, а хореографията е на Риолина Топалова.
Декември
Посрещнахме последния месец от 2024 с гостуване на Софийската опера в Стара Загора. Със зашеметяващия спектакъл на Пламен Карталов на „Рейнско злато“ – първата опера от тетралогията „Пръстенът на нибелунга“ от Рихард Вагнер – бе закрит 54-я Фестивал на оперното и балетно изкуство. Да се включат в спектакъла бяха поканени ученици от Националното училище за музикално и сценично изкуство „Христина Морфова“, Стара Загора от класовете по „ударни инструменти“ и „български танци“ под ръководството на Мирена Митрева и Атанас Георгиев, както и Детско юношеска студия за опера и балет на Държавна опера-Стара Загора. Диригент бе Евън-Алексис Крист.
В началото на декември националният балет донесе коледния дух в театър „Джузепе Верди“ в Салерно, Италия. Шестте спектакъла на „Лешникотрошачката“ от Чайковски бяха посрещнати с огромен ентусиазъм и възторг от италианската публика. Изпълнители на централните роли бяха звездите на балета Марта Петкова и Никола Хаджитанев, Боряна Петрова и Емил Йорданов, Румен Бонев, Фредерико Пинто, солисти и кордебалет.
Три дебюта ознаменуваха спектаклите на „Травиата“ от Джузепе Верди – на Александрина Михайлова и Мила Михова в ролята на Виолета Валери (и двете стипендиантки на Фонд „Райна Кабаиванска“) и на диригента Жорж Димитров. Музиката на Верди и великолепното изпълнение на младите певици развълнува публиката, изпълнила залата до краен предел.
Както всяка година, всичките коледно-новогодишни представления на „Лешникотрошачката“ бяха разпродадени светкавично, а билети продължаваха да се търсят в социалните мрежи и на касата на Операта.
По традиция завършваме годината с три Новогодишни гала-концерта, в които програмата винаги е изненада за публиката и зрителите получават специални подаръци.
***********
Детска програма
И през тази година грижата за нашата бъдеща публика не остана на заден план. „Концерти за бебоци“ навършиха 10 години, а билетите за това преживяване свършваха за броени дни. От 2014 година досега са реализирани над 650 представления, посетени от над 50 000 бебета с техните майки, татковци, баби и дядовци.
В програмата за най-младата публика наред с познатите „Мечо Пух“, „Шегобишко“, „Червената шапчица“, „Хензел и Гретел“ и „Изгубената принцеса“, децата гледаха с удоволствие и балетната адаптация на „Пепеляшка“ и „Баща ми бояджията“. Адаптираната версия за деца на музикалната поема „Рилският пустинник“ бе посетена многократно от ученици от различни столични училища. Спазвайки традицията и тази година предложихме нова постановка за деца. „Карнавалът на животните“ по музика на Камий Сен-Санс много бързо се превърна в сензация и неведнъж бяха обявявани допълни представления. Режисьор на този приказен спектакъл е Юлия Кръстева, диригент Стефан Недялков.
Изявите на ДВТФ „Таласъмче“ с ръководител Димитър Костанцалиев също се радваха на огромен интерес.
Повече от 10 заглавия радват най-младата публика, като повечето представления са напълно разпродадени.
***********
Камерни концерти
Концертите в Камерната зала на Софийската опера бяха многобройни и през тази година. Те събраха редица изтъкнати музиканти в стилни камерни програми по различни поводи - настъпването на есента, Великден, Коледа, тематични вечери с музикантите от оркестъра и солистите на Софийската опера.
*************
Ето какво още свършихме:
- Спечелихме две награди „Кристална лира“, които се връчват всяка година от Съюза на българските музикални и танцови дейци и „Кантус Фирмус“ за върхови постижения в областта на българското музикално и танцово изкуство. В категория „Постановъчен екип“организаторите отличиха екипа, начело с режисьора Пламен Карталов, осъществил премиерата на операта „Лоенгрин“ от Рихард Вагнер на сцената на Софийската опера и балет на 13 и 23 юни. В категория „Оперно изкуство“ статуетката получи солистката на Софийската опера Габриела Георгиева, номинирана за представянето си през изминалия сезон 23/24 в премиерните спектакли на оперите „Медея“ от Луиджи Керубини и „Лоенгрин“ от Рихард Вагнер. Габриела Георгиева пресъздаде впечатляващи образи на Медея и Ортруд.
- Балетната трупа на Софийската опера спечели Годишната награда „Импулс“ 2024 за Трупа на годината. В категория „Изпълнител на класически танц - жена“ наградата отиде при примабалерината на Софийската опера Катерина Петрова, В категория „Изпълнител на класически танц - мъж“ наградата спечели премиер солистът на Софийската опера Цецо Иванов. Извънредна награда за високи артистични постижения бе връчена на Трифон Митев – премиер солист и дългогодишен репетитор на балета на Софийската опера.
- В началото на годината звукозаписната фирма „Dynamic“ пусна на пазара запис на DVDи Blu-ray на операта „Летящият холандец“ от Рихард Вагнер, осъществен на 16 юли 2022 г. на езерото „Панчарево“. Това е осмата продукция на Софийската опера, която намира място в каталога на престижната звукозаписна компания.
- От тази година в оркестъра на Софийската опера звучат 7 нови валдхорни, които бяха специално поръчани на прочутата фирма „Шмид“ в Германия.
- Продължихме инициативата „Операта отблизо“, в която чрез беседи преди всеки спектакъл водещите Светлана Димитрова и Бронислава Игнатова запознават публиката с любопитни факти и истории за всяко репертоарно заглавие. На тези приятни срещи често присъстват артисти, хореографи, режисьори, диригенти и корепетитори, а беседите тази година са посетени от 1910 зрители.
- Организирахме матине „Вагнер отблизо“, на което присъстваха повече от 100 зрители. Матинето включваше магическа разходка на сцената сред декорите на „Пръстенът на нибелунга“ и кратък концерт с няколко фрагмента от вагнерови опери в изпълнение на Радостина Николаева, Даниел Острецов, Габриела Георгиева и Венцеслав Анастасов. На рояла бе Йоланта Смолянова.
- Отбелязахме Световния ден на операта със специален концерт онлайн, който включваше изпълнения на най-големите звезди на българската опера от близкото минало и настоящето.
- Включихме се в Европейските дни на наследството и посрещнахме над 100 посетители.
- Реализирахме многобройни турове зад кулисите за български и чуждестранни гости.
- Бяхме домакини на изложбата, посветена на 90-годишнината на изключителната оперна дива Райна Кабаиванска.
- Изнесохме многобройни спектакли в различни детски градини по тяхна покана, както и на различни пространства извън Операта.
- Множество организации, университети и училища проведоха концерти и събития на сцената на Софийската опера.
- Продължихме доброто партньорство с Българската национална телевизия. БНТ излъчи „Пръстенът на нибелунга“ от Рихард Вагнер за втори път. Четири поредни седмици през октомври зрителите имаха възможност да проследят историята за откраднатото злато и неговата сила в програмата на БНТ 2. В програмата на БНТ 1 място намериха спектакълът на „Чичовци“ от Лазар Николов, както и „Рилският пустинник“ по музика на отец Кирил Попов.
- Софийската опера и балет се включи в световната кампания „Light It Up Gold!“, посветена на повишаване осведомеността за рака в детска възраст. Сградата на Националната опера бе осветена в златен цвят в знак на съпричастност и подкрепа към децата, засегнати от коварното заболяване, техните семейства, близки и приятели.
***************
През годината наши гости бяха:
Оперни певци:
Диана Ламар, Петър Найденов, Виториа Йео, София Соловий, Вероника Симеони, Даниеле Риу, Хе Канг, Соня Йончева, Липарит Аветисян, Божидар Божкилов, Анна-Виктория Питс, Орлин Анастасов, Костадин Мечков, Лила Лий, Кирил Манолов, Матео Фалчер, Бригита Симон, Луцие Канькова, Благой Нацоски, Гжегош Собчак, Диана Алексе, Стефани Кръстева-Павлова, Елеонора Джоджоска, Наталия Стоянова, Вивиен Георгиев, Саймън О’Нийл, Бяртни Тор Кристинсон, Арис Аргирис, Кристиан Чер, Томас Вайнхапел, Анна Верле, Йорданка Дерилова, Анна Пироци, Хорхе де Леон, Роза Феола, Марианджела Сичилия, Екатерина Семенчук, Щефан Поп, Дмитрий Улянов, Амарили Ница, Джеймс Лий, Янис Янисис, Александрина Михайлова, Мила Михова, Рамона Тулумани
Диригенти:
Даниел Орен, Франческо Роза, Константин Тринкс, Евън Алексис Крист, Джампаоло Мацоли, Себастиано Роли, Боян Виденов, Светослав Борисов, Александра Любчански, Григор Паликаров, Сунай Муратов, старозагорски митрополит Киприан
Композитори:
Благовеста Константинова, Добрин Векилов-Дони
Режисьори:
Уест Хайлър, Марко Гандини, Димитър Шарков
Сценографи:
Джереми Барнет, Андреа Токио, Моли О`Катън, Ханс Кудлих, Алфредо Троизи, Евен Борсум
Костюмографи:
Уитни Локър, Марио Диче, Марта Миронска, Ингрид Ниландер
Хореографи:
Лео Муич, Калоян Бояджиев, Риолина Топалова
Премиер солисти:
Гилерме Алвеш, Такафуми Тамагава, Такуя Сумитомо
*****************
Репертоар:
„Аида“, „Медея“, „Вълшебната флейта“, „Великият Гетсби“, „Звукът на музиката“, „Бохеми“, „Дама Пика“, „Тоска“, „Турандот“, „Травиата“, „Кармен“, „Пепеляшка“, „Мадам Бътерфлай“, „Рилският пустинник“, „Дон Карлос“, „Дон Паскуале“, „Лебедово езеро“, „Корсар“, „Лоенгрин“, „Великият Гетсби“, „Лебедово езеро“, „Бохеми“, „Дама Пика“, „Ана Каренина“, „Спящата красавица“, „Лешникотрошачката“, „Зорба гъркът“, „Ромео и Жулиета“, „Адриана Лекуврьор“, „Мамма миа!“.
*************
Ето и как изглежда 2024 г в цифри:
- Общ брой спектакли за годината - 290
- Общ брой зрители: 114 798
- 9 премиери
„Звукът на музиката“
„Медея“
„Вълшебната флейта“
„Великият Гетсби“
„Лоенгрин“
„Ромео и Жулиета“
„Адриана Лекуврьор“
„Крадецът на праскови“
„Зелената птица“
- Пет фестивала
Вагнеров фестивал – 6 представления, общ брой зрители – 3791
„Музи на водата“, езерото Панчарево – 19 представления, общ брой зрители – 12 490
„Опера в парка“, Военна академия „Г. С. Раковски“ – 17 представления, общ брой зрители – 4014
„Опера на върховете – Белоградчишки скали“ – 8 представления, общ брой зрители – 5255
„Опера на площада“, Площад „Св. Александър Невски“ – 3 представления, общ брой зрители – 3006
Софийската опера и балет следва стратегията за дигитализиране на продажбите като през тази година онлайн са закупени 64276 билета.
Присъствието на Софийската опера и балет в социалните мрежи е съществено. Имаме 50 000 последователи във Фейсбук, 16100 в Инстаграм и 4623 в Тик-ток, а Youtube канала ни регистира повече от 350 000 гледания на публикуваното съдържание.
****************
Всички тези спектакли, концерти и събития не биха били възможни и без техническите служби, асистент и помощник-режисьори, художествени ателиета, гримьори и гардеробиери, администрация /дирекция, мениджмънт, маркетинг и продажби, PR, графичен дизайн, преводачи/ на Софийската опера и балет.
***************
Това, скъпи приятели, е нашата равносметка за отиващата си 2024 година.
Ще ви очакваме с радост и през новата 2025 година, за да споделяме любовта към оперното и балетното изкуство, мюзикъла, камерните концерти и детските програми.
Желаем ви здраве, благоденствие и успехи през 2025 г.
Ваша Софийска опера и балет