Кореспондент на БТА Нора Чолакова
Гала турне на Софийската опера и балет започна в Турция. Софийската опера и балет снощи постави операта „Тоска“ в Държавната опера и балет, Анкара.
Почитатели на операта в турската столица, сред които много изселници от България, както и български гости, се насладиха на постановката, представена в Държавната опера и балет в центъра на турската столица. Цялата зала стана на крака в края на постановката, като режисьорът Пламен Карталов, диригентът Сунай Муратов и изпълнителите бяха изпратени с няколкоминутни бурни аплодисменти.
На 11 ноември оперният спектакъл ще бъде показан и в културния център „Ататюрк“ в Истанбул.
Гала турнето на Софийска опера и балет под надслов „България поздравява Турция: Честита Стогодишнина на Републиката!“ е под патронажа на г-жа Десислава Радева, съпруга на президента на Република България, и на г-жа Емине Ердоган, съпруга на президента на Република Турция.
Гастролът е по идея на българското посолство в Анкара и лично на Н. Пр. посланик Ангел Чолаков с подкрепата на българското министерство на културата.
На откриването на събитието присъстваха заместник-министърът на културата Виктор Стоянов, директорът на Държавната опера и балет, Анкара Тан Сагтюрк, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, ръководни представители на държавната турска новинарска Анадолска агенция, ректорът на Тракийски университет - Стара Загора, проф. д-р Добри Ярков, генералният директор на БНР Милен Митев, д-р Юксел Йозкале, председател на Фондацията на балканските изселници за стопанско проучване и социално подпомагане (БИСАВ).
Събитието бе открито от посланик Чолаков, който изтъкна, че вдъхновител на оперното турне е самият основател на Република Турция – „големият държавник, визионер, реформист и приятел на България Мустафа Кемал Ататюрк. Посланик Чолаков добави, че по време на софийските си години като военен аташе, Ататюрк активно е участвал в културния живот на София и е бил чест гост на тогавашното Българско оперно дружество.
Поради тази причина днешният спектакъл по някакъв начин е едно емоционално, духовно и символично завръщане на стъпките на Ататюрк към софийските му години, посочи Чолаков.
Той добави, че 2023 г. е изключително символична за Турция, както и за българо-турското приятелство.
Заедно отбелязахме десетгодишнината от основаването на Българо-турската търговско-индустриална камара, посочи Чолаков, като изрази желанието скоро стокообменът между двете страни да достигне 10 милиарда евро.
Заедно изградихме и амбициозен културен сезон, чиято кулминация е гала оперното турне, каза посланик Чолаков, като добави, че "приятелите са заедно не само в радости и успехи, но и в скръб" и припомни за помощта, оказана от България още в първите чосове след разрушителните земетресения в Турция на 6 февруари.
Посланикът благодари за реализирането на проекта на съпругата на българския президент г-жа Десислава Радева, на съпругата на турския президент Емине Ердоган, на министерството на културата на България, както и на министъра на външните работи Мария Габриел, на министъра на културата Кръстьо Кръстев.
Събитието има изцяло благотворителен характер, като финансовите приходи ще бъдат дарени в помощ на районите в Югоизточна Турция, засегнати от разрушителните земетресения със сила 7,7 и 7,8 през февруари тази година.
Ден преди представянето на операта „Тоска“ в Анкара в националния пресклуб на БТА в турската столица беше организирана срещата „Културата и образованието – мост между България и Турция“.
Спектакълът „Тоска“ на режисьора Пламен Карталов е под диригентството на Сунай Муратов, който е с двойно гражданство (българско и турско). Главните роли изпълняват Радостина Николаева (Флория Тоска), Костадин Андреев (Марио Каварадоси), Йонуц Паску (барон Скарпия).
В допълнение