Фюсен, 02.10.2023 01:19 (БТА)
С четвърт час аплодисменти и викове “Браво!” завърши първото представление на Софийската опера на "Валкюра" от Рихард Вагнер на музикалния фестивал "Кьонигсвинкел" във Фюсен, в Германия, край замъка Нойшванщайн. Режисьор е директорът на операта Пламен Карталов. В ролите са Арис Аргирис – Вотан, Мариана Цветкова – Фрика, Мартин Илиев – Зигмунд, Бяртни Тор Кристинсон – Хундинг, Гергана Русекова – Брюнхилде, Цветана Бандаловска – Зиглинде. Публиката повика на сцената и целия оркестър с диригент Лотар Загросек.
В рамките на фестивала на 3 октомври е предвидено още едно представление на същата опера.
“Пламен Карталов първи осъществи през 2015 г. желанието ми опера на Вагнер да бъде поставена в града ни”, каза тогавашният кмет на Фюсен Пол Якоб в разговор с Кирил Вълчев, генералния директор на Българската телеграфна агенция (БТА), медиен партньор на Софийската опера и балет. И след представленията през 2015 г. на тетралогията “Пръстенът на нибелунгите”, от която е част изпълнената тази вечер “Валкюра”, Софийската опера остава единствената, която е поставяла Вагнер в баварския град Фюсен, от който над езерото Форгензее се вижда замакът Нойшванщайн на крал Лудвиг Втори, приятеля и благодетеля на Вагнер. Якоб обясни, че е търсил къде по света има добри постановки на вагнерови опери и когато му казали за България, той се свързал с тогавашния министър на културата Вежди Рашидов, отишъл до София и осъществил контакт с Пламен Карталов за гостуването на “Пръстенът на нибелунга” през 2015 г. “Веднага разбрах, че това е моят театър”, отбеляза Пламен Карталов.
“С представянето от БТА на гостуването на Софийската опера във Фюсен агенцията надхвърля изпълнението на законовото си задължение да популяризира българската култура. Защото с постановките си Пламен Карталов, който има дързостта да показва немски опери в Германия, разкрива българската култура като част от европейската култура и доказва, че за българското изкуство отдавна няма граници в Европа. Това е актуално напомняне в месеците на поредно очакване българите да пътуват без граници в Шенгенското пространство на Европейския съюз.
Задълбоченото и правдиво интерпретиране от Карталов на германския епос доказва, че българинът подхожда с разбиране за другия в Европа повече от много други европейци. Българският творец може да служи за пример на много европейци, затворени в пръстените на собствените си светове, каквито пръстени са декорите на “Валкюра”, каза Вълчев. Той предложи при следващо гостуване на Софийската опера БТА да има общо медийно партньорство с германската национална информационна агенция ДПА.
БТА припомня, че в продължение на три седмици това лято, от 8 до 30 юли, Софийската опера постави седем заглавия от своя Вагнеров репертоар – новата постановка на тетралогията "Пръстенът на нибелунга" ("Рейнско злато", "Валкюра", "Зигфрид" и "Залезът на боговете"), "Тристан и Изолда“, "Парсифал". Режисьор на спектаклите е Пламен Карталов, а диригент на Константин Тринкс. Спектаклите бяха представени в залата на Софийската опера, а "Летящият холандец" – на лятната сцена „Музи на водата“ край езерото Панчарево под диригентството на Росен Гергов.
По данни на организаторите над 5000 зрители са посетили Вагнеровия фестивал на Софийската опера. По думите им събитието се е превърнало в притегателен център за почитатели на творчеството на Вагнер от цял свят. Гости от Германия, Франция, Австрия, Финландия, САЩ, Индия, Швейцария, Норвегия, Люксембург, Австралия и България са аплодирали спектаклите.
/ГГ/