"Днес в нашата опера се случва едно уникално чудо. В момента, в залата има хора от минимум пет различни нации, събрани за да създадат този спектакъл. Имаме артисти от Украйна, от Беларус, от Русия, България и Китай". Това режисьорската Вера Петрова каза по предстоящата премиера на "Дама пика" в Софийската опера.
"Чудото, е че се събираме и намираме допирни точки във времена, когато светът е много несигурно място за всички нас. И това се дължи на един-единствен човек - академик Пламен Карталов, който събра всички нас в този проект", каза още тя.
Костюмите в спектакъла са разработени в две групи, като всяка от тях носи собствена емоционалност, не само на характер, разказа Християна Михалева - автор на костюмите. "Гоня един сюрреалистичен привкус и именно с този подход се опитвам да постигна този ефект - на злокобност. Хористите ще бъдат като метални кукли, което, освен пищност, ще даде и злокобност", каза още тя. Има и няколко маски.
"В общи линии, се движа в един приказен свят, в едно съновидение, и с цялата си душа усещам фантастичното, а и нещо дълбоко. Човек рядко се чувства по този начин, за което съм много благодарна", коментира Християна Михалева.
Както писа БТА, на 18 ноември е премиерата на "Дама пика". Следващите представления са на 19, 20 и 22 ноември. Достоевски определя "Дама пика" като „връх в изкуството на фантастичното". Адаптациите, екранизациите и произведенията на различни изкуства, вдъхновени от повестта на Пушкин "Дама пика" започват да се появяват веднага след издаването на произведението. Това е едноименната опера на Чайковски (1890 г. е първата постановка на операта), трите опери, останали по-непознати, първите екранизации, които се появяват още по времето на нямото кино и британската екранизация от 1949, определена от Уес Андерсън и Мартин Скорсезе като истинска класика.