Последното желание

детски мюзикъл от Димитър Костанцалиев

Времетраене 0:50
Изпълнява са на български език
Последното желание

Преглед

Подходящо за деца над 3 годишна възраст!
Цени за възрастен 15 лв., дете 15 лв.
*************************************

По баснята на Лафонтен
Сценарий: Орлин Василев
Адаптация: Бойка Ангелова
Режисьор: Тодор Янкулов
Музика и аранжимент: Димитър Костанцалиев
Хореография: Юлиана Томова
Сценография и костюми: Любка Недялкова и Диана Христоскова
Графичен дизайн: Яна Костанцалиева

Изпълнява: Детска Вокално-театрална формация „Таласъмче“

В ролите:

Щурец: Боян Юруков, Ива Сомлева
Разказвачи: Ива Сомлева, Мартина Иванова, Никола Петков, Боян Юруков
Мравка: Преслава Попова
Царицата на мравките: Мая Янарис
Принцеса: Валентина Самарджиева
Придворна: Вероника Пейкова
Началник на стражата: Огнян Чернокожев
Паяци-палачи: Александър Йосифов, Боян Елизарьев
Доктор-магьосници: Константин Косев
Доктори: Рада Попова, Рая Тенева
Писар: Лилия Атанаосва, Росана Чакърова

Синопсис

Мюзикълът "Последното желание"  е сценична адаптация по баснята на Лафонтен за „Щуреца и мравката“ и едноименната пиеса на Орлин Василев. Тя е в съзвучие с реалните проблеми на  днешното общество -  справедливост, добродетелност,  правото на избор, откриването и приемането на другия; надеждите, разочарованията и амбициите на хората.

Изборът на сюжет на предлагания мюзикъл е свързан с идеята да се представят общочовешки ценности. Сложните вокални партии, хореографските фрагменти и актьорските задачи са амбициозна провокация за таланта и уменията на нашите възпитаници.

Преди 26 века, на един роб с остър ум на име Езоп, му хрумнало да изрича неприятните истини на господаря си, разказвайки му истории, чиито герои са животни. Така истината можела да се възприеме по-безболезнено. Много по-късно във Франция през XVII век царувал  Кралят Слънце (Луи XIV), а басните съчинявал  Жан дьо Лафонтен. Поуката от тях е как да живеем и какви да бъдем. Неща вечни за всяка епоха и всеки човек. В баснята „Щурец и мравка“ щурецът свирил цяло лято и веселил с песните си мравките, за да бъде трудът им по-лек. Щом задухали студените ветрове и наближила зимата, той се оказал без храна и…  се сетил за мравката. Може и да му помогне - нали е богата. Но тя го изгонила и щурецът останал сам с нещастието си. Не очаквай помощ от тези, които не оценяват труда ти!

Тъжна басня се получила… Така се родила „нова басня“,  превърната  в сценична приказка и вдъхновила  мюзикъла  „Последното желание“.

В него има и приключение, и определена нравствена идея. Щурецът попада в опасна ситуация, но го спасява желанието му за справедливост. Преосмислена е една известна басня от гледна точка на детския опит и сетивност.

В мюзикъла стремежът към добродетелност и справедливост  на щуреца  е съпоставен с безсърдечието на мравката. „Продължението“ има нова развръзката и щастлив край. Добродетелният щурец  доказва превъзходството си над безсърдечната мравка.  Доброто тържествува над злото! „Да търсиш правда трудно е …“В  двореца няма справедливост - царицата го изпраща на бесилото. Последното желание на щуреца е да изпее своята прощална песен. И тогава се случва чудо! Песента на щуреца е вълшебна и дарява живот на болната царска дъщеря. Царицата получава своя урок и иска да се отплати за лековитата сила на песента. Как? Като го назначава за придворен певец. Но гордият щурец си тръгва с думите „Песента не може да слугува!“

Виж всичко