Броени часове остават до 19.30 часа, когато късноантичната крепост „Цари Мали град“ ще бъде огласена от хора на рударите от операта „Янините девет братя“ на Любомир Пипков.
Това е поредната инициатива на директора на Софийската опера и балет академик Пламен Карталов, при която той и екипът му изнасят на открито свои спектакли. Организира се като първи летен фестивал, наречен „Портал на два свята“, заради невероятната енергия и магия на крепостта „Цари Мали град“ близо до Самоков, която се намира на еднакво разстояние от Черни връх, Мусала и Рилския манастир, уточнява академик Карталов.
Името „Портал на два свята“ не е избрано случайно – директорът на операта иска да съчетае света на древното и славно минало на Самоковския край със света, в който живеем днес. Симеон Пешов, който е председател на фондация „Възраждане на Белчин“ и чиято компания „Главболгарстрой“ е изградила сцената, трибуните и паркинга за колите на публиката, възприема идеята за портала по по-различен начин. За него от едната страна са битките, водили се на „Цари Мали град“ между хунските племена и римските легионери, а от другата - изкуството, което ще ни представи Софийската опера и балет в рамките на фестивала. Кметът на Самоков Владимир Георгиев смята, че „порталът“ на „Цари Мали град“ се отваря само заради изкуството, а директорът на едноименния музеен комплес „ д-р Веселин Хаджиангелов е на мнение, че световете са повече от два – това са световете на миналото и бъдещето, на доброто и злото, на земния бит и на космическия простор на природата.
Академик Карталов е избрал да открие първия летен фестивал „Портал на два свята“ с операта „Янините девет братя“. Тя е завършена от Любомир Пипков през 1937 година. В нея се усеща силното влияние на бурните събития у нас през 1923-та година и през 1930-е години в Европа, които Пипков има шанса да наблюдава отблизо, учейки композиция във Франция. Той работи върху либретото на Никола Веселинов, което в основата си е една ужасяваща история за ревността и възмездието. Става дума за чудовищното престъпление на най-големия брат на Яна – Георги Грозника, който ревнува до такава степен сестра си от малкия брат – Ангел – резбаря, че му отсича и двете ръце. Действието на операта се развива във втората половина на XIV век, малко преди България да падне под османско владичество. В сюжета на операта се преплетени две истории – на семейството на Яна и на целия български народ. Операта започва с „Разлюляла се е, майно льо, Рилската земя“, защото според описанието на Никола Веселинов Янината къща се намира високо над баирите на Самоков, сгушена в прегръдката на Рилската планина. За това е и толкова подходяща да бъде поставена на сцената на крепостта „Цари мали град“.
„Янините девет братя“ е с европейска значимост и по нищо не отстъпва на операта „Катерина Измайлова“ на Дмитрий Шостакович и на „Замъкът на херцога Синята брада“ на Бела Барток“ – подчерта академик Карталов. Той обърна внимание и на една от уникалните картини в операта – моментът, в който целият народ бяга от чумата, покосила осем от братята не без участието на Георги Грозника.
В рамките на първия летен фестивал в „Цари Мали град“ в неделния ден (30 август) може да гледате операта „Кармен“ от Жорж Бизе. Тя, също, както и всички спектакли в рамките на фестивала, започва от 19.30 часа. В Кармен ще се превъплъти Виолета Радомирска, която ще разкаже историята на циганката, за която любовта и свободата са по-важни от живота, отнет й от ревнивия сержант Хозе.
В четвъртък (3 септември) и петък (4 септември) може да видите балетите „Зорба гъркът“ на Микис Теодоракис и „Кармина Бурана“ по музика на Карл Орф. А следващата събота (5 септември) и неделя (6 септември), както и в понеделника (7 септември) – очаквайте мюзикъла Mamma mia! по музика на Бени Андершон и Бьорн Улвеус.
Ако нямате личен транспорт да се придвижите до „Цари мали град“, след предварителна уговорка може да използвате организирания транспорт на Софийската опера и балет, който тръгва от площад „Александър Невски“.
https://www.banker.bg/obshtestvo-i-politika/read/ianinite-devet-bratia-v-cari-mali-grad