Софийската опера представя нов прочит на „Пръстенът на нибелунга”
Снимка: На снимката – сценографът Ханс Кудлих. Снимка: Даниел Димитров/БТА, On the photo – stage designer Hans Kudlich. Photo: Daniel Dimitrov/BTA
07 юни 2023БТА

Софийската опера представя нов прочит на „Пръстенът на нибелунга”

Софийската опера представя нов прочит на „Пръстенът на нибелунга”. Това съобщиха от екипа на операта пред журналисти днес по време на представяне на предстоящите летни фестивали на националната културна институция.

„Правим един нов „Пръстен на нибелунга“, уверени, че той ще бъде подобрен, концептуално разширен и даващ нов тласък към оперни сцени, към които вече имаме покана“, каза акад. Пламен Карталов, директор на Софийската опера и режисьор на тетралогията. 

Сценографът Ханс Кудлих разказа, че новата визия на постановката е вдъхновена от сюрреализма. „С акад. Карталов се разбираме от половин дума. Това, което харесвам у него, е, че умее да разказва истории за публиката. Той тръгва от историята, от музиката, и сглобява действието от отделни парченца, така че да се получи едно цяло, и  това ми прави впечатление, защото го отличава от обичайните постановки на други режисьори“, добави Кудлих.

„Най-важното е да препрочетем музиката още по-дълбоко и да влезем с дълбоко разбиране и проникновение в един фантастичен разказ на герои и събития, и общества, тръгвайки от митологичното време в контекста на съвремието и с поглед към бъдещето. Защото музиката на Вагнер е музика на бъдещето“, каза акад. Карталов.

„Тръгнахме заедно отново да кажем на всички “Елате в София, за да видите как при всякакви кризи живее едно изкуство, толкова силно и толкова важно, не само за нас но и за целия свят“, каза акад. Пламен Карталов. „Даваме път на всички млади артисти да се усъвършенстват. Не жалим средства и време да поканим най-добрите специалисти, които да работят за певците. Анна Томова-Синтова е една от тях.  Непрекъснато даваме шанс на наши знаменити артисти, които помагат със своя опит в майсторските класове. Един от тях е Орлин Анастасов, който днес започва своите часове в извоюваната след осем години зала „Александър Стамболийски". Не успях да взема всичките етажи, където искахме да направим един музей на българската оперна певческа слава. Но поне една зала успяхме да измъкнем – от цялата номенклатура, бюрокрация и статукво на неща, за които сами се сещате“, каза акад. Карталов. Орлин Анастасов е артистът, който на 20-годишна възраст направи своите дебюти от целия свят а сега иска да бъде полезен и да помага, защото чувства Софийската опера като свой театър, добави той.

„Имам щастието и възможността да се превъплътя в някои от героините на Вагнер. Сега ще видите един нов прочит, който се надявам, че ще бъде изненада, и всички да изпитат удоволствието, което носи Вагнер, неговата философия и въобще енергията, която ние ще пресъздадем с гласовете си“, каза сопраното Радостина Николаева.

„Аз участвах в първият „Пръстен на нибелунга“ преди повече от 12-13 години. За мен е чест, че все още продължавам да пея, макар че много – и журналисти, и колеги, ни обвиниха, че ще останем без гласове. Това не е вярно. Рихард Вагнер не е просто труден за пеене или за поставяне. Това е една визитна картичка на всеки голям театър по света“, коментира оперната певица Мариана Цветкова.

„За нас това партньорство е вдъхновение и благодарност. Защото имаме една обща кауза и работим за нея, а това е София да бъде град на изкуството, и изкуството да бъде това, което да ни води напред, и да ни помага във всички наши житейски ситуации. За нас е важно, че имаме такъв партньор, който разчупва клишетата – че операта е едно трудно изкуство, че Вагнер е труден, че операта не е за деца, че в пандемията е невъзможно да се прави изкуство, че българското изкуство не е на световно ниво, че операта не може да привлича туристи... Всички тези клишета академия Карталов ги прави на пух и прах“, каза Биляна Генова, директор на дирекция „Култура“ на Столичната община.
 
„За нас е изключителна чест фестивалът „Музи на водата“ да се провежда в район Панчарево и по-конкретно на язовир Панчарево – място, което има невероятни природни дадености. Ние като районна администрация даваме всичко възможно да облагородяваме средата спрямо възможностите, които имаме. Вярваме, че всяка една постановка и посланията, които носи, променят обществото. Именно това е целта – изкуството да направи хората и обществото на едно по-високо ниво, за да можем да се развиваме“, каза Даниела Христова, заместник-кмет на район Панчарево.

Както писа БТА, „Опера в парка“ започва на 24 юни с „Концерт за бебоци" в парка на военната академия „Г. С. Раковски". Фестивалът се провежда за 14-а година. Тази година ще се състоят също и фестивалите „Музи на водата" (на езерото Панчарево) и „Опера на  върховете" (на Белоградчишките скали).

/ДД

/АКМ/

https://www.bta.bg/bg/news/bulgaria/469383-sofiyskata-opera-predstavya-nov-prochit-na-prastenat-na-nibelunga-