Пенка Тороманова
Пенка Тороманова - сопрано, родена на 26 март 1892 г. във Варна, починала на 9 октомври 1961 г. в София. След завършване на средното си образование заминава за...
На 17 август почина оперната певица Вася Радева (1924 - 2020 г.).
Вася Радева е родена през 1924 година в семейството на една от първите истински оперни звезди на родната сцена – Пенка Тороманова и изтъкнатия генерал Тодор Радев.
Пенка Тороманова учи в Консерваторията в Женева. Тя е един от артистите, положили основите на днешната Софийска национална опера и останала в историята със забележителния си глас и изключителното актьорско дарование. Първата българска Аида, по-късно е и професор в Музикалната академия, където подготвя Елисавета Йовович, Събчо Събев, Мими Балканска, Иванка Митева-Коралова, Таня Начева. Нейният съпруг Тодор Радев, възпитаник на Петербургската генералщабна академия, е военен аташе едновременно в Букурещ, Берлин и Лондон. В това семейство с изградени традиции на почит към културата и изкуството расте Вася Радева.
Докато следва немска филология, Вася учи пеене при леля си – Геновева Списаревска. След като завършва Историко-филологическия факултет на Софийския университет тя се явява на конкурсния изпит в Операта и то с виртуозната ария на Лучия от Доницетиевата опера. Комисията е озадачена как толкова млада и неопитна певица изпълнява тази трудна ария абсолютно точно и с естествена лекота.
Съвсем скоро идва дебютът на младата певица с ролята на Розина от „Севилският бръснар“. Освен нея на сцената са едни от най-големите имена от състава на Софийската опера – Илия Йосифов, Михаил Люцканов, Павел Елмазов.
Обкръжението ѝ от драматични актьори, а може би и вроденият ѝ усет към театрално изкуство, я подтикват да търси човешкия заряд във всеки от своите образи. Гласът ѝ служи на драматургията и подчертава всеки детайл в психологията на персонажа.
На концертния подиум присъствието ѝ също е ярко. Прецизен музикант, с богата обща култура, големи познания по литература и история, Радева поднася забележителни интерпретации на творби от камерния репертоар. Изпълнява много произведения на български композитори, но и песни от Моцарт, Хендел, Скарлати, Хайдн, Рахманинов, Чайковски. Изпълнява всичко в оригинал, все пак тя владее немски, френски и английски.
Радева създава героини, които продължават да живеят в съзнанието на оперните почитатели години след като тя слиза от сцената. Очарованието, което притежава, силната ѝ виталност, изтънченият вкус към изкуството, острият ум и несъмнено прекрасният ѝ глас я правят един от най-комплексните артисти на българската оперна сцена. Сред коронните роли на сопраното са Розина, Лучия, Джилда, Адина и разбира се, Царицата на нощта.
Опелото на тленните останки на Вася Радева и поклонението ще бъде в църквата „Свети Седмочисленици“, от 15 часа, на 21 август, петък.
Софийската опера и балет изказва своите съболезнования на близките на певицата Вася Радева
В памет на Вася Радева
Отиде си от този свят Вася Радева – дългогодишна солистка на Софийската опера. Преди години, в едно предаване на Националното радио, я бях на рекъл най-изящната българска певица. Днес отново повтарям тези думи.
Чух я за първи път като студент, а няколко години по-късно (от 1962 г.) бях вече неин колега. Първата ни среща на сцената беше в „Севилският бръснар“ от Росини, а след това в „Галантни Индии“ от Рамо. Вася Радева беше много интелигентна и образована. Притежаваше висока обща и стилова култура, знаеше няколко езика. Нейните Розина, Джилда, Лучия, Царица на нощта… ще останат вградени в паметта на много оперни любители и в историята на Софийския оперен театър. През изминалите десетилетия съвсем естествено помежду ни се зароди приятелство, което е мое скъпо достояние и което продължи до последните ѝ дни.
Когато помисля за Вася, първото нещо, което зазвучава в съзнанието ми, е „Момичетата от Кадикс“ на Делиб – най-прелестното изпълнение, което съм чувал през всичките години до днес.
Нека е щастлива душата ѝ.
Павел Герджиков