Софийската опера и балет е един от най-представителните ни театри и прави силно впечатление фактът, че на фона на световен "политкоректен" отказ да се поставят творби на руски автори и гонения на руски артисти от световна величина, тя открива сезона 2022/2023 година с прекрасната музика на Чайковски по произведението на Пушкин "Дама пика". Премиерата е на 18-и ноември, следват представления на 20-и и 22-ри ноември.
Музиката и изобщо всички изкуства обединяват човечеството и са мост между народите. С това театърът изпраща послание към всички хора по света, че трябва да градим културата си върху ценностите, а не върху разделението. Това е вдъхновяващ пример за подражание.
Източник: Софийска опера и балет
Да си припомним сюжета на операта по творбата на Пушкин: Младият офицер Герман се влюбва в непозната, която е знатна и богата и той съзнава, че любовта му е обречена - че такава дама не може да му принадлежи. Освен това Лиза е сгодена за княз Елецки.
Тя е внучка на Графинята, а за възрастната дама се носи мистериозна светска мълва - как някога в Париж са я наричали "московската Венера" заради красотата й. По онова време Графинята имала слабост към игралните домове и веднъж загубила огромна сума. Тогава на помощ й се притекъл влюбеният в нея граф Сен Жермен, който й разкрил мистериозна тайна - че има три карти, които винаги печелят.
Вслушвайки се в съвета му, Графинята си върнала загубата, но никога повече не разкрила на никого тайната на трите карти. Приятелите на влюбения Герман - Сурин и Чекалински, започнали да му втълпяват, че ако научи тайната на Графинята, ще стане богат и ще може да се ожени за Лиза.
Герман първоначално не обръщал внимание на приказките им - бил обсебен единствено от лика на прекрасната Лиза. Тя също се влюбила в него и започнала да изпитва необясним страх от това чувство, както и от предстоящата си женитба с Елецки. Лиза дава на Герман ключове от стаята на Графинята, за да влиза тайно през нея в нейната стая. Именно това отваря пътя към нещастната развръзка.
Една вечер Герман се опитва да принуди Графинята да му разкрие тайнствените карти и дори я заплашва с оръжие. Възрастната жена умира от уплах. Лиза продължава да вярва на възлюбления си и го кани на тайна среща край река Нева. Обзет от панически ужас от случилото се, Герман изпада в състояние на транс, в което призракът на мъртвата му разкрива, че заветните карти са тройка, седмица и туз. Под влиянието на това видение той се държи неадекватно на срещата си с Лиза. Тя, обаче, прозира зад несвързаните му думи вината му. Осъзнава, че именно той е убил баба й. И когато като обсебен Герман се втурва с вик "В игралния дом!", Лиза напълно разбита от разкритието си се хвърля в реката.
Лиза е мъртва, а Герман е почти постоянно в игралната зала. На два пъти печели големи суми, използвайки тайнствените карти. Но когато за трети път залага огромна сума и никой не приема залога му, срещу него застава Елецки - негов смъртен враг заради смъртта на Лиза.
Герман обявява третата карта на Графинята, но в ръката му вместо туз се оказва Дама пика. Някъде в подсъзнанието му се появява образът на мъртвата старица, която зловещо му се присмива. В безумното си отчаяние, Герман се самоубива. В последния миг в съзнанието му изниква светлият образ на Лиза и той умира с нейното име на уста. В ролята на Лиза на сцената на столичната опера ще гледаме сопраното Цветана Бандаловска.
Постановката представя събитията по един изключително завладяващ и фантазивен начин.
"Провокацията за нашия екип да прочете заглавието беше, че ние сме главно в полето на фантастичното", споделя режисьорът на постановката Вера Петрова. На сцената на Софийската опера и балет спектакълът "Дама пика" е като приказен сън, в който публиката ще се унесе на фона на невероятната музика на П.И.Чайковски.
П. И. Чайковски / Снимка: Getty Images
Първото поставяне на операта е през далечната 1890-а година. У нас не е играна повече от 35 години, споделя директорът на оперния театър Пламен Карталов. От създаването си до днес "Дама пика" е играна, адаптирана и екранизирана в цял свят. Първата й екранизация е от 1949-а година и е дело на Уес Андерсън и Мартин Скорсезе.
Портрет на П. И. Чайковски от Николай Кузнецов, 1893 г.
Наред с Чайковски, Софийската опера и балет подготвя Вагнеров фестивал - ще представи седем опери на бележития немски композитор, поставяни на столична сцена. Театърът е включил в програмата си и много силни творби от българския репертоар, като "Чичовци" и "Изворът на белоногата".
Премиерата на "Изворът на белоногата" ще е на 28-и януари догодина и е посветена на 100-годишнината от рождението на композитора Александър Райчев.
Източник: Софийска опера и балет
Следват творби от световната класика, като операта "Фиделио" от Бетовен на 10-и февруари и "Севилският бръснар" през март, а на 11-и май догодина ще можем да гледаме музикалната поема по текст на Тихомир Павлов от 1937-а година и музика на отец Кирил Попов "Рилският пустинник". Постановката ще бъде вълнуващ разказ за житието на българския закрилник Св. Иван Рилски.
На добър час на новия 132-рия сезон на Софийската опера и балет!
Еми МАРИЯНСКА