На 1 ноември, Ден на народните будители, Съюзът на българските музикални и танцови дейци и „Кантус Фирмус“ връчиха традиционните награди за върхови постижения на творци в областта на музикалното и танцово изкуство.
„Кристална лира“ за цялостен принос получи акад. Пламен Карталов. На тържествената церемония в Музикалния театър „Стефан Македонски“ Станислав Почекански, председател на Съюза на музикалните и танцови дейци връчи приза.
Пламен Карталов:
„Преди петдесет години точно с подкрепата на Съюза на музикалните дейци създадохме първата „Младежка камерна опера“. Другият специален момент за мен е, че на тази сцена направих много постановки и това гостоприемство, което дава Музикалният театър за тази церемония е вълнуващо. Преди трийсет години тук се роди за първи път в България мюзикълът „Цигулар на покрива“. След това продължиха и други мои прегрешения с други мюзикъли – „Фантомът на операта“, „Булевардът на залеза“. Наскоро излезе и „Любовта никога не умира“. Свързан съм с тази сцена и с този колектив. Благодарение на вас отпразнувам този вълнуващ за мен празник и благодаря на всички, които оцениха моя половинвековен творчески път“.
От 1990 до 1994 Пламен Карталов е директор на Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, София. Освен изброените мюзикъли на тази сцена той поставя още оперетите „Прилепът“ от Йохан Щраус (1992) и „Хубавата Елена“ от Жак Офенбах (1994).
Новият сезон за Софийската опера и балет, чийто директор е Пламен Карталов започва с няколко престижни международни турнета. С новата продукция на операта „Валкюра“ от Вагнер съставът гостува на второто издание на фестивала „Кьонигсвинщкел“ във Фюсен, Германия, след като през 2015 г. спечели сърцата на публиката с тетралогията на „Пръстенът на нибелунга“ играна за първи път в града свързан с живота на крал Лудвиг II, покровителят на Майстора от Байройт.
Последва отново грандиозен успех на двайсетото издание на прочутия международен оперен фестивал в Тегу, Република Корея с „Електра“ на Рихард Щраус.
Високо бяха оценени и спектаклите на „Жизел“ от Адам, които националната балетна трупа изнесе в театър „Верди“ в Салерно, Италия.
Предстои среща на публиката в Анкара и Истанбул с красивата постановка на „Тоска“ от Пучини – гала тур посветен на сто годишнината от обявяването на Република Турция, под патронажа на госпожа Десислава Радева, съпруга на президента на Република България и госпожа Емине Ердоган, съпруга на президента на Република Турция.
На 9 декември със спектакъл на „Валкюра“ от Вагнер Софийската опера и балет ще закрие Фестивалът на оперното и балетно изкуство в Стара Загора.
В новия творчески сезон Софийската опера подготвя няколко забележителни премиери. Първата беше бароковата опера „Амадис Галски“ от Хендел. Предстоят „Мадам Бътерфлай“ от Пучини, мюзикълът „Звукът на музиката“ от Роджърс и Хамърстейн, българските премиери на операта „Медея“ от Керубини и балета „Великият Гетсби“. На Софийска сцена в нови продукции ще се завърнат оперите „Вълшебната флейта“ от Моцарт и „Лоенгрин“ от Вагнер. Специалните предложения в детската програма са „Карнавалът на животните“ от Сен-Санс, „Счупената чаша“ от Хаджиев и „Грозното патенце“ от Леви.
След изключително успешния летен фестивал посветен на 210 годишнината от рождението на Рихард Вагнер, по време на който публиката аплодира седем опери на Вагнер, от 1 октомври започна излъчването по Канал 1 на записаната от БНТ нова продукция на тетралогията „Пръстенът на нибелунга“ („Рейнско злато“, „Валкюра“, „Зигфрид4, „Залезът на боговете“), което се осъществява всяка неделя от 13.30 ч. в поредица от дванайсет серии. Подобна мащабна кампания се случва за първи път и се радва на голям зрителски интерес.