„Пръстенът на нибелунга” – през юли, премиера на „Тристан и Изолда” през 2015
Докато в новооткритата зала „Бебоци” на Софийската опера и балет течеше вторият от концертите за най-младата публика, а на последния етаж на театъра пораснали деца се радваха на поредното представление за малчугани, друга неделна публика изпълни партера на голямата зала. Професори и доценти от различни университети, студенти, както и страстни меломани и поклонници на творчеството на Рихард Вагнер се озоваха там, за да присъстват на първата за 2014 година сбирка на Вагнеровото общество в България.
Тема на срещата бе операта „Тристан и Изолда”, но едва ли и най-запалените вагнерианци са могли да си представят естетското неделно матине, в което се превърна събитието. То бе открито от директора на Софийската опера и балет Пламен Карталов, в качеството му и на режисьор на бъдещото заглавие. Слушайки разказа за произведението на музикалния и стилистичен консултант на Операта Рихард Тримборн, участниците направиха своеобразен „скок във времето”, пренасяйки се във февруари 2015, за когато е насрочена премиерата. Това се случи под строгия поглед на Вагнер от огромен негов портрет, прожектиран на сцената и с помощта на великолепните солисти Радостина Николаева, Цветана Бандаловска, Мариана Цветкова, Цвета Сарамбелиева, Бисер Георгиев, Мартин Илиев и Пламен Папазиков, които изпълниха откъси в съпровод на пиано от Рихард Тримборн. Слушайки техните изпълнения, отбраната публика за пореден път си даде сметка за причините за толкова завършения и цялостен резултат, постигнат в предишния мащабен вагнеров проект на режисьора Пламен Карталов – тетралогията „Пръстенът на нибелунга”, подготвен под негово ръководство. Истинска прецизност, съчетана с много ентусиазъм и желание до публиката да достигне най-добрият възможен резултат лъха още отсега и от новото предизвикателство, за което вече усилено се готвят всички в театъра.
Чудесен финал на срещата бе филмът на Миглена Стойчева и оператора Недялко Данев „Българският „Пръстен” на Вагнер”, излъчен неотдавна по БНТ 1, който припомни вълнуващи мигове от работата по първата у нас и на Балканите премиера на тетралогията на Вагнер. Повторното й изпълнение в София от 23 до 29 юли под диригентството на прочутия Кадзуши Оно още отсега предизвиква тръпка на очакване за поредна среща с нещо истински значимо и вълнуващо – такова, каквото може да бъде само голямото изкуство.