Едно от най - изпълняваните произведения от този жанр в репертоара на музикалните състави у нас и по света „ Реквием ” на Джузепе Верди, беше изпълнен на 20 юли вечерта, на сцената пред Белоградчишките скали. Изпълнението е в репертоара на третия фестивал „Опера на върховете“, който събра над 3 хиляди туристи и жители на Северозападна България. С „Реквием“ от Верди Софийската опера се поклони пред паметта на католици и православни християни, загинали във въстанията в този край на България. „Реквием“ от Верди се посвещава на 370 години от основаването на Никополската епархия (1648 г.), на загиналите в Чипровското въстание - 330 години от избухването му (1688 г.) и на изгубилите живота си във въстанието в Северозападна България от 1850 година.
За да могат зрителите да съпреживеят истински емоциите, които носи творбата, определяна като произведение, което навлиза с музиката си дълбоко в човешката душа, помогнаха хорът и оркестъра на Софийската опера с диригент Ерих Вехтер и солистите Гергана Русекова, Габриела Георгиева, Камен Чанев и Сами Лутинен.
„ Реквием ” е творба, в която чрез музиката си Джузепе Верди пресъздава една от най-важните религиозни сцени – тази на Страшния съд, която за композитора не носи популярния смисъл за деня на изкуплението, а е израз на безжалостното настъпление на смъртта.
„Реквием” е произведение, провокирано от трагични загуби в живота на композитора, с което той се прекланя пред паметта на две важни фигури в неговия живот - големият италиански композитор Джоакино Росини и знаменития писател Алесандро Мандзони.
Любопитен факт от историята на създаването на творбата е, че първоначално тя е трябвало да бъде създадена през 1868 година от най-известните италиански композитори по онова време, като знак на почит към творчеството на Джоакино Росини. Работата по нея започва веднага и приключвагодина по-късно, но произведението така и не е изпълнено пред публика.
Този факт, а и смъртта на Алесандро Мандзони, пред чието творчество Верди се прекланя, карат композитора да създаде своя „ Реквием ”, работата по който завършва през 1874 година. Първото му изпълнение е на 22 май същата година в катедарала „Сан Марко” в Милано, а диригент е самият композитор. Следват успешни премиери на „Реквием” и в Париж, Лондон, Виена, Петербург.
Спектакълът на Софийската опера предизвика огромно вълнение сред публиката и с аплодисментите си тя изрази своето уважение към артистите, диригента, оркестъра и хора на първия ни оперен театър.