НА КОЛЕДА СТАВАТ ЧУДЕСА ИЛИ ДИРИГЕНТЪТ ЗА КОЛЕДНАТА ОПЕРА „АМАЛ И НОЩНИТЕ ПОСЕТИТЕЛИ“
06 дек 2013

НА КОЛЕДА СТАВАТ ЧУДЕСА ИЛИ ДИРИГЕНТЪТ ЗА КОЛЕДНАТА ОПЕРА „АМАЛ И НОЩНИТЕ ПОСЕТИТЕЛИ“

Стефан Недялков ще дирижира коледната оперна приказка „Амал и нощните посетители“ на 22 декември от 10 ч. и на 23 и 26 декември от 11 ч.

В навечерието на Коледните празници творбата на Джан Карло Меноти „Амал и нощните посетители“ създава подходяща атмосфера за възприемане от младата публика. Това е чудесно произведение – едно от много малкото чудесни произведения на коледна библейска тематика, композирани за деца. Поводът за написването му е картината на Бош „Поклонението на влъхвите“.  Когато видял картината в музея „Метрополитън“ в Ню Йорк, Меноти се сетил как по време на детството му в Италия подаръците са се раздавали от тримата мъдреци – традиция, която впоследствие се е заличила до голяма степен от образа на Дядо Коледа.

Питаме диригента от Софийската опера Стефан Недялков какво мисли за мъдрите послания на притчата, заложена в основата на тази опера за деца. „Запознавайки се с „Амал“, за първи път си обясних каква е причината на Коледа да си раздаваме подаръци и че това е свързано с раждането на Исус и с даровете, носени за него от Тримата мъдреци“, споделя диригентът и добавя: „Музиката на Меноти е изключително достъпна както за възрастната, така и за детската аудитория. Тя е с тонално звучене. Меноти е един от съвременните композитори, който е запазил в стила си красотата на музикалните хармонични и мелодични елементи, създадени от неговите предци.“

Относно проблематиката около намирането на гласа, нужен за изпълнението на главната роля на Амал, Недялков разказва: „Главната партия на Амал е писана за момчешки глас. За съжаление в днешно време, в следствие на заливащата ни масова „музикална“ култура става все по-трудно да се намери дете, което да може да я изпее. Днес, увлечени от рап и поп музиката, която е изключително бедна откъм музикални изразни средства и в която липсва почти всякаква мелодика, както и поради доста порочното обучение по музика в българските училища, децата все по-трудно могат да пеят чисто. Все по-често сме свидетели на медийни изяви на групи деца или възрастни, които се опитват да изпеят дори просто поздрава за рожден ден „Happy Birthday to You”, но всъщност по-скоро го скандират равно на един тон в невъзможност да възпроизведат мелодията. Затова ролята обикновено се изпълнява от школуван женски глас.“

За работата си в тандем с детския режисьор Юлия Кръстева диригентът споделя: „С Юлия работя с удоволствие вече 4 години. Тя е чудесен професионалист, който познава много добре детската психика и с нея творим с лекота.“ А на въпроса как според него певците възприемат участието си в „Амал и нощните посетители“ той с усмивка отговаря: „В постановката участват първокласни солисти от нашата опера, които са внимателно подбрани спрямо характеристиките на персонажите, в които трябва да се превъплътят. Отговорно мога да заявя, че те се справят чудесно. Станахме много близки и между нас се създаде прекрасна атмосфера в процеса на работа. Не мога да подмина и участието на изключителната солистка Мариана Цветкова в ролята на Майката на Амал, с която също е огромно удоволствие да работя, защото я чувствам напълно съпричастна в изкуството, което създаваме заедно. Почти не се налага да говорим, нещата просто се получават от само себе си.“

„Моят любим момент в произведението“, продължава диригентът, „е този, в който Амал прохожда, когато дарява на Младенеца единственото, което притежава – своята патерица. Оркестрацията на Меноти в този момент е изключително минимизирана, за да може на фона на абсолютната тишина, Божията светлина да се усети от слушателя като енергия, умело пресъздадена от композитора като тремоло в първи цигулки, която идва, озарява Амал и го изцелява.“

Затова от сърце пожелаваме на всички присъстващи в залата да бъдат докоснати от тази коледна светлина, която да сбъдне нашите мечти, също както се сбъдва и мечтата на Амал да бъде здрав. Защото е истина, както сме свикнали да казваме: на Коледа стават чудеса!