На 17 юли т.г. ръководството и творческия екип на Софийската опера и балет предложиха на столичната общественост една подобаваща възможност достойно да бъде почетена 180 годишнината от рождението на Васил Левски. Идеята бе един небивал по своето сакрално звучене и духовно въздействие концерт да бъде изнесен пред новия паметник на Апостола, извисяващ се в парка на Военна академия „Г.С. Раковски“. Дъждовното време наложи в следобедните часове на 17 юли събитието да се състои в гостоприемната сграда и своевременно подготвената зала на Софийската опера.
Голямата идея на Маестро Пламен Карталов и неговия екип – чрез слово и завладяваща музика, и изпълнението на творба – специално посветена на Апостола, да бъде почетено рождението на този велик българин, вдъхнови съдействието, което бе оказано за достойната реализация на събитието от страна на Министерството на културата, Столичната община, Общобългарският комитет „Васил Левски“, Военната академия „Г.С. Раковски“ и Българската академия на науките. Тържествени слова бяха произнесени от Васил Василев, председател на Общонародния комитет „Васил Левски“ и д-р.Тодор Чобанов – зам. Кмет на Столична община, в които ораторите изтъкнаха потребността не само да славим всячески Апостола, а в сложната си битност и при изпитанията, на които ни подлага съвремието, да служим отдайно на принципите и несломимото родолюбие, които ни завещаха Апостола и безсмъртните ни национални герои.
Художествената програма на концерта бе открита от респектиращата със своето славянско мащабно благозвучие „Жертва Вечерняя“ от Павел Чесноков. Нямаше как да не се притаи дъх при разтърсващия тъмата обертонов бас на Борис Христов, придал божествената благозвучност на ортодоксалната песенна традиция. Така потресаващото въздействие на големия артист постигна едно всецяло извисение към святостта на почетения герой, чиито лик от сцената ни призоваваше да бъдем по-честити и пристойни за завета на предците ни – да постигнем по-светла пребъдност за България.
Много хармонично към създалото се църковно вглъбяване, програмата продължи със завладяващото българско звучене на оригиналната „Импровизация“ от Панчо Владигеров. Хореографът Момчил Младенов бе разработил една увличаща балетна импресия, чиято притчовост представи изящно пресътворение на малка приказка, изящно изпълнена от балетните звезди на Операта ни – Никола Хаджитанев, Диляна Никифорова, Дарина Бедева, Венера Христова и Памела Пандова.
Апотеозът на вечерта бе дългоочакваното изпълнение на ораторията-реквием „Васил Левски“, композирана от Боян Икономов, по текст на Димитър Точев. Мощната, величава и разтърсваща с емоционалните си кулминации композиция на Боян Икономов бе всеобхватна и дълбоко въздействаща музикална визия на патриотично отдадения към българската свяст поетичен текст на Димитър Точев. Диригентът на оркестъра на Софийската опера Борис Спасов и диригентът на хора Виолета Димитрова поразиха публиката със завладяващото хармонично съчетание между инструменталната многобагреност и върховите динамики на сложната оркестрова партитура и ангелската благозвучност на хора, който магично изпълни духовните измерения на словесната поетика. На фона на тази музикална вселенност в пълна хармония с цялостното въздействие се откроиха солистите Габриела Георгиева – сопран, Цвета Сарамбелиева – мецосопран и Веселин Михайлов – баритон. Към тяхната поразителна вокална експресия в залата сякаш от свише проехтяваше басовият глас на четеца Николай Петров, който с невероятна мяра и рецитаторски драматизъм добави божествените послания, които ни остави Апостола, за да бъдем с времето си и то да е с нас.
След финала, многобройната публика запълнила оперната зала, изпрати изпълнителите с нескончаеми аплодисменти и възторжени възклицания. Кошници с цветя бяха поднесени от името на президента на Р България Румен Радев и неговата съпруга, Красимир Каракачанов – министър на отбраната, Боил Банов – министър на културата, Йорданка Фандъкова – кмет на София, Генерал-лейтенант Андрей Боцев – началник на отбраната и от Обединена българска банка.
След концерта успяхме да разговаряме с някои от познатите ни участници в това незабравимо събитие.
Зоя Паприкова, общественик: „Аз и моите колеги, приятелки и познати, които успях да приобщя, за да бъдем тук, най-искрено благодарим на Маестро Карталов и великолепните ви изпълнители, за това уникално почитане на рождението и делото на безсмъртния Апостол! Горди сме, че любимата ни Опера отново даде пример как чрез истински професионализъм и пълна отдаденост на Голямото изкуство, може най-достойно да се почете един духовен празник!“
Катя Белопитова, културен деец и лингвист: „С всички приятели, които днес отново пожелаха да бъдем заедно в този наш Оперен духовен храм, изпитахме гордост и преклонение пред вълшебното изпълнение на уникалните ви артисти, музиканти и творци! След изумителния „Парсифал“, който ни представихте, днешният концерт е още един връх в огромното изкуство, което раздавате у нас и дай Боже – все повече по света!“
Магда Асенова, журналист и писател: „Гордея се, че отново Софийската опера даде пример как с творческо вдъхновение и безпримерен професионализъм днешните поколения българи могат да отдадат почест и признание на безсмъртните ни герои! За мен това, което днес осъществява Софийската опера е едно от малкото световни постижения, които един така можещ и талантлив екип постига въпреки превратностите на времето и недостатъчното подпомагане, което му дължи държавата. Затова ви обичаме и дори в напредналата ни възраст ще отделим от залъка си, за да бъдем с вас в голямото изкуство!“
Венелин ТОМОВ