С прочутата опера „Борислав“ на Маестро Георги Атанасов, Софийската опера открива тържествата за 830-годишнината от подписването на Ловешкия мир - начало на Втората българска държава
С постановката на операта „Борислав“ на Софийската опера на откритата сцена на средновековната крепост в Ловеч започват тържествата, посветени на 830- годишнината от подписването на Ловешкия мир, с който се поставя началото на Второто българско царство.
Годишнината от неуспешната обсада на Ловешката крепост от войските на византийския император Исак II Ангел ще бъде отбелязана с операта „Борислав“ от Маестро Георги Атанасов.
Каква е историята на крепостта?
Три месеца крепостта е била под обсада. Не успяват да я превземат. С подписването на мирния договор всички местности, в които братята Асен и Петър са успели да вдигнат въстание , са признати за свободна българска територия. Византия признава Асен и Петър като царе и с това започва началото на Второто българско царство.
С постановката „Борислав“ на режисьора академик Пламен Карталов, директор на Софийската опера и балет, довечера , на крепостта ще се отбележи началото на тържествата, които ще продължат през целия летен сезон и с изложби, исторически възстановки и други представления.
За историята на операта „Борислав“ от Маестро Георги Атанасов
„Борислав” е първата българска историческа опера. Тя е посветена на Борислав -великия войвода на цар Иван Асен II. Нейн автор е големият наш композитор Маестро Георги Атанасов. Либрето е на Николай Т. Попов, по едноименната пиеса на Иван Вазов „Борислав”. Успехът на тази драма, която се играе през 1909 г. в София, е изумителен. “Борислав”, пише в спомените си Симеон Радев, владее столицата, шествува победоносно по провинцията и дава на един иначе равнодушен към художествената красота народ шумно упоение. Бащите с романтично въображение кръщават децата си на името на Борислав.”
Въодушевен от пиесата на народния поет, Маестро Атанасов твори бързо и напрегнато и през месец октомври 1910 г. е готов с клавира на „Борислав”. Два месеца по-късно е завършена и оркестрацията. Произведението е написано по типа на италианската Вердиева опера, има изградени силни конфликти и драматични сцени. В него се разгръща бобата за любов и власт, за надмощие на националните интереси над личните спекулации и интриги.
Премиерата на операта „Борислав” е през далечната 1911 година, на 4 март, на сцената на „Оперна дружба”. Тя, подобно драмата на Иван Вазов, има голям успех. Постановката е на Драгомир Казаков и в нея участват най-добрите сили на операта ни тогава. След 106 години „Борислав” се завръща отново на сцената на първия оперен театър в страната. Режисьор на постановката е акад. Пламен Карталов.
В спектакъла „Борислав, Великият войвода на цар Иван Асен II“ участват:
Светозар Рангелов, Любов Методиева, Атанас Младенов, Цветан Цветков, Димитър Станчев, Николай Милев, Слави Манов, Антон Радев /Фуркас и Войник/, Даниел Острецов, Благовеста Мекки-Цветкова, Елена Маринова, Силвана Пръвчева, Александър Носиков, Илия Илиев, Румяна Петрова, Марио Петров, Стефан Сахатчиев, Марио Кръстев.
Диригент: Жорж Димитров
Режисьор: Пламен Карталов