Чайковски дава оперите, които пише, преди „Евгений Онегин”, за изпълнение в императорските театри на Москва и Петербург. След като партитурата на „Евгений Онегин” е готова, композиторът неочаквано за всички променя мнението си. Той се обръща с молба до ректора на Московската консерватория - Николай Рубинщайн, в която пише: „Поставянето на новата ми опера именно в Консерваторията е моята най-голяма мечта”. По-късно Чайковски потвърждава желанието си в „Евгений Онегин” да участват само млади певци. Пред своя приятел К. Албрехт творецът споделя: „Никога няма да дам тази опера на директори на театри, преди да мине в Консерваторията. Писал съм я за Консерваторията…”
Първата постановка на операта е на 17 март, 1879 г., на сцената на Малий театър, с певци от Консерваторията. Диригент е ректорът на Консерваторията в Москва - Н. Г. Рубинщайн.
За новата постановка на „Евгений Онегин” на Софийската опера и балет, акад. Пламен Карталов казва: „Средната възраст на певците в нея е 29 години. Ние изпълняваме желанието на Чайковски. В операта ще играят само млади певци от България и Русия. Имаме и един изпълнител от Китай.”
Диригентът Заурбег Гугкаев е на 30. Изпълнителите на ролята на Евгений Онегин - Атанас Младенов, Алек Аведисян и Константин Бржински също са по на 30 години.
Ролята на Татяна ще изпълняват 30 годишните Лилия Кехайова и Наталия Павлова, а Гергана Дудина е на 26 години.
В останалите роли ще участват:
Олга – Глория Кънева – 22 ; Ирина Шишкова -32; Ларина – Александрина Стоянова -30; Ленски – Илья Саливанов – 27; Хрисимир Дамянов – 28; Филипевна –
Весела Янева – 21; Гремин – Ли Шу Ксин – 22 ; Трике –Емил Павлов – 23 и др.
За певците в „Евгений Онегин” Чайковски пише до своя издател Юргенсон, който издава клавира на операта, че са му нужни не само изпълнители от Консерваторията, но и : „…певци, които освен това ще играят просто, но добре. Нужна ми е постановка, която да не е разкошна, а действието й да се развива през 20-те години на нашия век (XIX).”
По-нататък композиторът изтъква в писмото си, че тази опера не е за етиопски принцеси и затова няма сценични ефекти. „Но поетичността, човечността, простотата на сюжета, заедно с гениалния текст, ще заместят тази липса. Аз съм влюбен в образа на Татяна. Очарован съм от стихийността на Пушкин. Пиша музика, заради него, защото поезията му непреодолимо ме влече. Напълно съм потънал в съчиняване на операта, но ми се струва, че тя е обречена на неуспех и няма да привлича вниманието на маститата публика. Обаче онези, които са способни да открият в операта музикално произведение, обикновени, прости, общочовешки чувства - далеч от трагичното и театралността, надявам се, че ще останат доволни…
Успехът на тази опера трябва да започне отдолу- не отгоре. Не театърът ще я направи известна, а напротив – публиката, когато се запознае с нея, ще я хареса…”
Важно:
Билети за спектаклите може да закупите на касата на Софийската опера и балет (ул. Врабча 1), както и от касите на Easypay от цялата страна.
Може да закупите и онлайн на сайта www.operasofia.bg чрез системата за разплащане ePay.bg вече и от вашите мобилни устройства.
Влизането в Операта се осъществява с разпечатана разписка платен електронен билет с баркод, който се сканира на входа. Баркодът за вход може да бъде сканиран и директно от вашето мобилно устройство.