„Атила е сложен характер. Той е не само смелият вожд на хуните, наричан от съвременниците си „бича на Европа”, но и човек, изпълнен с много любов и омраза. Верди го пресъздава като войн и като римски възпитаник, който по време на престоя си при Ецио попива от културата на тогавашната цивилизация. Предпочитам да изградя образа на Атила като герой, който не се движи в рамките на черно-бялата характеристика, а е драматичен характер - богат на чувства и мисли, които непрекъснато разтърсват неговата душа.
Връзката на Атила с римлянката Одабела е бурна, но и разрушителна, която го води до гибел. Двамата герои са раздвоени, но следват своя път. Одабела е патриотка, властен и амбициозен е и Атила. Когато Ецио се обръща към Атила и му казва : „Нека цялата земя бъде твоя, само Италия остави на италианците!” Публиката, по време на първата премиера на операта през 1846 г., реагира бурно и възкликва: „Италия, Италия за нас!” Атила вижда, че Ецио лицемери и не се съгласява с примирие, а му съобщава, че проблема ще се разреши с борба. Интересното е, че след смъртта на Атила Ецио става много популярен в Италия. Римският император започва да се страхува от него и на един пир го отравя. Заедно със славата на Ецио по цяла Европа расте и славата на Атила.
По-късно великият вожд на хуните влиза в сюжета на много произведения – романи, стихотворения, пиеси и др. И навсякъде до образа му на жесток хунски предводител е и благородната страна на характера му - желание да прости някои грешки на противника. Такъв разнолик и драматичен характер искам да пресъздам с ролята си на Атила.”