Двете исторически заглавия предизвикват голям интерес сред публиката
„С тазгодишното издание на фестивала „Сцена на вековете” отбелязваме 830 години от въстанието на Асен и Петър и полагането на основите на Втората българска държава”, отбеляза на пресконференция кметът на Велико Търново Даниел Панов. Той припомни, че през тази година се навършват точно 30 години от първите представления на Царевец – на операта „Ивайло” от Марин Големинов, поставена по инициатива на режисьора Пламен Карталов. С неговото име е свързано и второто представление на българска опера на историческия хълм в старопрестолния град – през 1987 г., на творбата на Панчо Владигеров „Цар Калоян”. Карталов избира за сцена историческото място – Двореца на българските царе”, където се развиват историческите събития и действието от либретата на двете опери, с което се ражда името на днешния фестивал, „Сцена на вековете”, възстановен от сегашния градоначалник на Велико Търново през 2008 г. Оттогава летният оперен фестивал с това име привлича публика от целия свят.
На крепостта „Царевец” на 24 юли се открива тазгодишният фестивал с операта „Борислав” от Маестро Георги Атанасов. Великотърновският кмет изрази своята радост и благодарност за това, че екипът на Софийската опера начело с акад. Карталов успя да възстанови ръкописа и либретото на първата българска историческа опера, създадена по много популярната в началото на ХХ в. пиеса на Иван Вазов. Операта не е поставяна повече от 100 години и процесът по възстановяване на нечетливия й ръкопис в архива на БАН е изключително сложен и дълъг, сподели режисьорът. За да достигне до сцената, разчетеният ръкопис е преминал и през оркестровия преглед на композитора проф. Велислав Заимов. „Почти бяхме се отказали от проекта поради неговата сложност, когато през пролетта на тази година г-н Панов изиска този спектакъл и ние продължихме работата по него”, разказа още Пламен Карталов. Той определи характера на творбата на Маестро Атанасов като национален, силен, патриотичен, български и отбеляза ролята на Община Велико Търново за утвърждаването на „Сцена на вековете” като международен оперен фестивал. „На тази сцена не много често и не много лесно се поставят оперни заглавия”, посочи режисьорът и на втората творба, която тази година ще видят зрителите на фестивала – „Борис Годунов” от Мусоргски. Карталов изрази увереност, че след огромния успех на тази постановка пред храма „Св. Александър Невски” миналото лято, на сцената на двореца „Царевец” тя ще стои много мащабно и интересно. Той изрази благодарност към кмета на старата българска столица за възраждането на фестивала по време на честването на 100 г. от независимостта на България и за продължаването на неговите издания във време, когато държавата е направила крачка назад по отношение на финансирането на театрите.
Кметът Даниел Панов потвърди амбицията на Община Велико Търново „Сцена на вековете” да се утвърждава като запазена марка на града, като нещо добро не само за великотърновци, но и за всички българи. Той съобщи, че благодарение на фестивала и на Международното изложение „Културен туризъм” и фестивала “Arbanassi Summer Music” , организиран в църквата „Св. Архангели Михаил и Гавраил”, градът предстои да получи престижното признание – статута „Фестивален град 2015/2016”. Това ще се случи на 27 септември т.г. в Париж, отличието е на „Европа за фестивали и фестивали за Европа”. По този повод през следващата година Велико Търново с трите фестивала ще бъде включен в онлайн справочник на фестивалите.