Третият Вагнеров фестивал, посветен на шедьовъра „Пръстенът на нибелунга” е от 4 до 9 юли
Истински връх в края на оперния сезон е Третият Вагнеров фестивал, посветен на шедьовъра в оперната класика „Пръстенът на нибелунга”. Не е леко в днешното кризисно време някой да замисли и осъществи толкова значим проект - да се поставят четирите опери от Вагнеровата тетралогия „Пръстенът на нибелунга” ( „Рейнско злато”, „Валкюра”, „Зигфрид” и „Залезът на боговете”) – така, както е решил режисьорът Пламен Карталов. Всяка следваща година, от 2010, той реализира по една част, така, че през 2013 г. се отбеляза световното честване на 200 годишнината от рождението на композитора.
Спектакълът е рожба на екипа на Софийска опера и балет:
Диригент - Ерих Вехтер
Режисьор - Пламен Карталов
Музикална подготовка - Рихард Тримборн, Велизар Генчев
Художник декор и костюми- Николай Панайотов
Художник мултимедия -Георги Христов (Elektrick.Me)
Режисьор мултимедия - Вера Петрова
Художествено осветление- Андрей Хайдиняк, Емил Динков
Асистент-режисьори - Вера Петрова, Юлия Кръстева
Помощник-режисьори - Вера Белева, Росица Костова,
Мария Павлова, Риолина Топалова
Диригент на хора - Виолета Димитрова
Концертмайстори -Теодора Христова, Мария Евстатиева
Корепетитори- Йоланта Смолянова , Милен Станев
Завеждащ постановъчната част – художник : Борян Велчев
Конструктор: инж. Георги Георгиев
Оркестър, хор и балет на Софийската опера
Технически служби и ателиета на Операта
Вагнерианци от 11 държави проследиха второто у нас и на Балканите представяне на тетралогията миналото лято.
Тази година, на Третия Вагнеров фестивал, ще присъстват гости от различни краища на света. От Англия, Австрия , Германия, САЩ, Тайван, Япония и Китай пристигат над 500 почитатели на „Пръстенът...”.
Професор Ото Босеруб, който работи в Лондон, вече трета година посещава постановката на тетралогията в София. През месец юли той води със себе си двама колеги, които са впечатлени от неговия разказ за това, което е видял в Софийската опера и балет. От Германия и Австрия на четирите представления идват 155 вагнерианци. Българските и чуждестранните критици, както и вагнерианци – у нас и в чужбина, дадоха високи оценки за реализацията на „Пръстенът на нибелунга”. Медиите – печатни и електронни разпространиха славата на Софийския „Пръстен...” сред културните среди по цял свят. Провокиран от тях, пристига със свои сънародници професор Франциско Ченк от Тайван. Десет почитатели на немския копозитор от Франция ще се приземят на Софийското летище и то 2 часа преди началото на „Рейнско злато”, първата опера от знаменитата постановка на Карталов. От Ню Йорк и от Сан Франциско вече са пристигнали 4 вагнерианци, които изявиха желание да гледат репетициите на „Валкюра” , „Зигфрид” и „Залезът на боговете”. Журналистът Крейк Нобълс от Нюйоркското издание „Вагнеров лист” изтъква в писмото си до Операта, че очаква с нетърпение началото на фестивала. От Финландия, също часове преди началото на тетралогията, идват 50 привърженици на българския „Пръстенът на нибелунга”. Между тях е Питър Хагблом, който още през 2014 г. си купи своите билети.
Постановката на Софийската опера получи голямо признание от Вагнеровите общества по цял свят. "Сензация!" – така окачестви видяното на сцената на Софийската опера 97-годишната жителка на Сан Франциско, Върна Парино. Тази оценка тя даде за българския „Пръстен“ – номер 76 в нейната колекция от изгледани постановки на това заглавие. „Най-добрият „Пръстен“, който съм гледала“, възкликна гостенка от Пърт, Австралия. „Изумително!“ – не скри възторга си млад италианец, който видя за първи път четирилогията именно в София.
„Рейнско злато” се играе два часа и половина без антракт, а останалите опери от тетралогията са с антракт и траят по шест часа, но зрителят остава прикован от динамичното и безкрайно оригинално повествование. Една съвременна приказка за големи хора, със силни философски послания, оригинален прочит и ярко сътворяване от прекрасни певци. Много мощен и вдъхновен творчески екип е събрал Карталов. Между певците са солистите: Мартин Илиев, Цветана Бандаловска, Бисер Георгиев, Радостина Николаева, Баясгалан Дашням, Силвана Пръвчева, Румяна Петрова, Цвета Сарамбелиева, Силвия Тенева, Благовеста Мекки – Цветкова, Николай Петров, Светозар Рангелов, Йорданка Дерилова, Мартин Цонев, Петър Бучков, Пламен Папазиков, Даниел Острецов, Александър Носиков и други.
Спектакъл – явление, провокиращ, но и впечатляващ с блестящото музикантско и артистично майсторство. Спектакъл, достоен за всяка световна оперна сцена!
Летните Вагнерови празници с „Пръстенът на нибелунга” тази година са на следните дати:
4.07. 2015 – „Рейнско злато” – 18:00
5.07. 2015 – „Валкюра” – 18:00
7.07. 2015 – „Зигфрид” – 18:00
9.07. 2015 – „Залезът на боговете” – 18:00
За постановката на „Пръстенът на нибелунга” акад. Пламен Карталов казва:
„В историята на 125 годишната ни българска оперна традиция това се случи за първи път, макар че, премиерата на тетралогията да е била изпълнена за откриването на фестивалния театър на Вагнер в Байройт, в далечната 1876, историческа обаче и за нас българите, но свързана с легендарното, свято и съдбовно за историята ни - Априлското въстание.
Българският „Пръстен” изковахме само с български оперни артисти. Това за мен е най-ценното, за което съм горд, щастлив и удолетворен, заради това, че колегите ми вярваха, а с това и с труда и увереността си в изпитанието да премерят силите си с най-добрите изпълнители от различните световни сцени.
Без страх поканихме и най-добрите музикални критици и публика, които специално пътуват за да не пропуснат нито едно вагнерово музикално-сценично творение, където и да е по света. Но, това което особено ме радва е, че заедно с дадения шанс на нашите артисти, на оркестъра, хора, балета, техническите служби и производствени ателиета, на всички работили и ангажирани в творческия процес, дадохме шанс и на БЪЛГАРСКАТА ПУБЛИКА, да чуе и види Вагнеровия Ринг и у нас, и само на сцената на Софийската опера.
Благодаря Ви скъпи приятели за подкрепата и възторга Ви пред делото, което заедно с Вас създадохме!
Изпитайте и този път удоволствие и радост с българския „Пръстен” на Рихард Вагнер!”