24 дейци на културата получиха традиционното отличие в навечерието на 24 май
Режисьорът от Софийската опера и балет Юлия Кръстева получи „Златно перо“ заедно с 23 други представители на културата от различни сфери. Отличието, придружено от грамота, й бе връчено от заместник-кмета на Столичната община по култура, образование, спорт и превенция на зависимости д-р Тодор Чобанов.
Трогната до сълзи, Юлия Кръстева благодари за признанието и разказа как в детските си години е свирила на цигулка и как впоследствие достига до първа цигулка в оркестрите в Бургас, Русе и Шумен. Възнамерявала е да продължава да се развива единствено като музикант. Днес тя е сред най-успешните режисьори на детски спектакли в Софийската опера и балет, в основата е на хитовите „Концерти за бебоци“ – спектакли за зрителите от 0-3 години в първия ни оперен театър.
Първите й постановки като режисьор са „Пипи дългото чорапче“, мюзикъл на Дора Драганова, в Бургас, „Умницата“ от Карл Орф във Велико Търново, „Звънчето“ от Доницети в Благоеград, „Любовен еликсир“ от Доницети в Стара Загора. Завършила е оперна режисура в НБУ. Създател е на Детски музикален театър „СветЮлка“ към Народно читалище „Д-р Петър Берон 1926“ през 2004 г.
Кръстева бе зарадвана с огромен букет цветя от колегите си от Софийската опера, където постъпва на работа през 1995 г. От 1997 г. досега работи като асистент-режисьор. Асистира на режисьора Пламен Карталов в постановките: „Турандот”, „Дон Карлос”, „Травиата”, „Севилският бръснар”, „Гуарани”, „Фоска”, „Мария Тюдор”, „Аида”, „Цар Калоян”, „Сватбата на Фигаро”, „Мадам Бътерфлай”, „Джоконда”, „Княз Игор”, „Бал с маски”, „Лакме”, „Дон Кихот”, „Хофманови разкази” и др. С детски спектакли в театъра се занимава от 2008 г., от въвеждането на програмата за деца от 3-14 години „Отиваме на опера и балет“. Режисьор-постановчик е на „Вълшебната флейта” от В. А. Моцарт – адаптация за деца, „Петя и вълкът” – симфонична приказка от Прокофиев, „Хензел и Гретел” – от Хумпердинк, „Шегобишко на острова на чудесата” – детски мюзикъл от Георги Костов, „Мечо Пух”, „Червената шапчица”, „Златната ябълка”, „Козелът сърдитко”, „Вълкът и седемте козлета”.
Това бе 20-та церемония по връчване на отличието, учредено от Радио „Класик ФМ“ и Галерия „Макта“. Неговите създатели, галеристът и художник Цвети Киров и основателят на радиото Васил Димитров припомниха историята на наградата. По традиция то се връчва в навечерието на 24 май и досега 480 българи са получили 24-каратовото „Златно перо“ за заслуги в областта на културата.
Димитър СОТИРОВ
Снимки: Светослав Николов