Бащата на валутния борд след спектакъл на „Аида” от Верди в Софийската опера
„Имате петзвезден оркестър, удивителен хор и прекрасни солисти”, така обобщи накратко впечатленията си от спектакъл на „Аида” в Софийската опера проф. Стив Ханке. Известен у нас като „бащата на валутния борд”, икономистът оцени изключително високо постановката на Уго де Ана на Вердиевия шедьовър. „Режисурата, декорите, костюмите – всичко е поднесено по един забележителен начин”, отбеляза той и си припомни, че за пръв път е посетил представление на Софийската опера и балет през 1991 г. „Оттогава нещата тук значително са се променили, отишли сте видимо много напред”, каза професорът, който бе придружен от съпругата си Лилиан. И за двамата това беше първо посещение на прочутото заглавие на Джузепе Верди.
Проф. Ханке прояви интерес към историята на Софийската опера и беше впечатлен да научи, че хорът на театъра е бил предпочитан от великия бас Борис Христов при негови записи и гостувания в Европа. „Оперното изкуство в България е на такова ниво, че заедно с културно-историческото ви наследство ви представя по най-добрия за вас начин. Те са вашите най-добри посланици пред света”, посочи прочутият икономист. Той изрази желание да се завърне в София още това лято, за да гледа постановката на Пламен Карталов на „Пръстенът на нибелунга” от Вагнер, която ще се представи за трети път от 4 до 9 юли.
Проф. Стив Ханке и съпругата му бяха придружени в Софийската опера от председателя на БАН акад. Стефан Воденичаров, който също сподели възторга си от представлението на „Аида”. В главните роли участваха солистите Баясгалан Дашням (Аида), Цвета Сарамбелиева, (с дебют като Амнерис), Костадин Андреев (Радамес), гостуващият Венцеслав Анастасов (Амонасро), Светозар Рангелов, Петър Бучков. Диригент на спектакъла, с хора и оркестъра на Софийската опера, бе Ерих Вехтер.
Стив Ханке е автор на системата на валутния борд у нас, въведена през юли 1997, която успешно се пребори с хиперинфлацията. Той бе икономически съветник на президента Петър Стоянов. Ханке е преподавател в университета "Джон Хопкинс". Бил е
икономически съветник на президента Роналд Рейгън и на министъра на икономиката на Аржентина, както и президент на най-бързо развиващия се инвестиционен фонд на 1995 - Toronto Trust Mutual Fund Argentina.
Димитър СОТИРОВ