Германско-български оперен фестивал "отваря вратата" и към сътрудничество в туризма и бизнеса. Проекта представиха днес пред репортери инициаторите - директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов и кметът на баварския град Фюсен Пол Якоб.
Началото ще бъде поставено през септември във Фюсен - с хилядолетна история, 15 000 жители и стотици хиляди туристи годишно - с тетралогията на Вагнер "Пръстенът на нибелунга", продукция на Софийската опера под режисурата на Пламен Карталов.
Проектът е под патронажа на президента Росен Плевнелиев и е подкрепен от министерството на културата и на туризма, както и от фирми спонсори.
Огромното ми желание е фестивалът да се организира всяка година, каза Пол Якоб. Думата има маестрото, но например Чайковски, Верди, а защо не и премиерният спектакъл "Тристан и Изолда" от Вагнер - има толкова много бележити композитори, с чиито творби може да ни гостува вашата опера, допълни Якоб в отговор на въпрос на БТА за следващи фестивални заглавия.
"Културата и изкуството отварят вратите и на икономиката" е предизборното мото на кмета, което той предлага и за новия проект. Според госта България притежава съкровища, за които почти нищо не се знае навън, затова сама трябва да ги показва и да ги предлага - природа, културно-историческо наследство, уникални традиции. За краткия си престой тук той е успял да опита българско вино и мед.
Идеята за турнето с "Пръстена. . ." хрумнала на маестро Карталов това лято. При пътуването си от Залцбург за Байройт той открил град Фюсен и театър "Фестшпилхаус". Веднага разбрал, че това е "неговият" театър. Бил впечатлен и от многото туристи, които посещават баварската област Алгой в подножието на Алпите заради старинните замъци. Смята, че те са и възможна оперна публика.
Със своите 1360 места и отлична акустика, театърът не отстъпва на фестивалния театър в Байройт и е изключително подходящ за изпълнението на тетралогията в продължение на една седмица. Оттам се виждат кралските дворци Нойшванщайн и Хоеншвангау, където крал Лудвиг Втори е прекарал значителна част от младостта си. От 1864 г. той е големият меценат на Вагнер и така дава възможност за създаването на всички творби на байройтския маестро след "Лоенгрин", припомни Карталов.
По думите му посетителите на "Пръстена. . ." ще могат да се насладят и на красивия Фюсен с неговия средновековен Стар град, прелестното езеро Форгензее с корабчетата за излет и близкия манастир Етал с прочутия манастирски ликьор, както и на много други забележителности.
Музикалните традиции в германския град са в лютиерстовто. Това е една от причините за сътрудничеството с Кремона в Италия, отбеляза Пол Якоб.
/ПП/