Хиляди приветстваха на крака оперната дива на галаконцерта, организиран от НБУ и Софийската опера
Един човешки живот не е достатъчен, за да достигнеш върховете в изкуството. Не и ако се казваш Райна Кабаиванска. И това е факт, известен не от вчера. Но потвърждението, което получи на юбилейния галаконцерт „Райна Кабаиванска представя звездите на операта” надхвърли и най-смелите очаквания. Само за последните 14-15 години Маестрата, както я наричат нейните ученици, е помогнала на около 60 млади хора да поемат уверено по най-престижните оперни сцени по цял свят. Самата тя нарича тези изпълнители „световно ядро от млади оперни певци” и благодари на Нов български университет за това, че заради нейния майсторски клас те могат да кажат, че са учили и в България. „Градината” от млади таланти на Райна Кабаиванска днес се разпростира на петте континента. Дванайсет прекрасни цветя от нея блестяха на сцената на НДК на юбилейния галаконцерт на примата. Италианският тенор Андреа Каре днес пее в лондонския Ковънт Гардън; популярното и у нас мецосопрано Вероника Симеони се изявява в нюйоркската Метрополитън опера, българката Мария Радоева може да се чуе в театъра в Торино, италианското мецосопрано Елиза Барберо – в операта във Валенсия, украинката София Соловий е част от екипа на Театро Реал (Мадрид); корейката Виктория Йео – на Театро Реджо (Парма). По-младите ученици на оперната прима вече са многообещаващи надежди. Сред тях са пуерториканката Анаис Мехиас, италианецът Матео Дезоле и двамата българи – басът Костадин Мечков и бас-баритонът Антон Марков, специализанти на Кабаиванска в Италия.
„Вие, публиката, сте били винаги моята сила. Вие сте ми давали през тази дълга кариера от 55 години сила и енергия. Благодаря ви, че и тази вечер сте с мен”, каза Райна Кабаиванска, преди от сцената на НДК да прозвучат арии, дуети и терцети от творби на Белини, Моцарт, Росини, Доницети, Верди, Вагнер, Масне, Бородин, Сен-Санс и Пучини. Прекрасно интерпретирани от учениците на Райна Кабаиванска с оркестъра и хора на Софийската опера и балет под диригентството на Найден Тодоров, те често бяха прекъсвани от аплаузи и викове „Браво”.
Кулминацията на вечерта настъпи, когато самата Райна Кабаиванска застана пред оркестъра. Тръпки на вълнение преминаха през цялата зала в мига, в който примата запя арията “Addio mio dolce amor” на Фиделия от „Едгар” на Пучини. Станали на крака, зрителите дълго аплодираха изпълнението.
Да приветстват Райна Кабаиванска, на сцената до нея застанаха ректорът на Нов български университет доц. Пламен Бочков и директорът на Софийската опера и балет Пламен Карталов. „Скъпа Райна, ти владееш театрите по цял свят. Но никога не забравяй, че твоят театър си остава Софийската опера. Твой е 5-ият етаж в нашата сграда, на който ти търпеливо отглеждаш прекрасните си цветя – твоите ученици. Бъди жива и здрава”, каза в емоционалното си обръщение маестро Карталов, поднасяйки на примата кошница с цветя от името на театъра.
В присъствието на кмета на София Йорданка Фандъкова председателят на Столичния общински съвет Елен Герджиков прочете решението на общинарите за обявяване на Райна Кабаиванска за почетен гражданин на София. Галаконцерта уважиха с присъствието си президентът на републиката Росен Плевнелиев и председателят на Народното събрание Цецка Цачева.