На 30 юни, от 11 часа, в парка на Военната академия „Г.С.Раковски” се състоя пресконференция, посветена на петото издание на прочутия летен фестивал „Опера в парка”. На пресконференцията присъстваха: акад.Пламен Карталов, директор на Софийската опера и балет, д-р Тодор Чобанов, заместник-кмет „Култура, образование, спорт и превенция на зависимости”, Галя Бежанска, Директор на дирекция „Култура” в Столична община, полковник Вълева, пиар на Военна академия „Г.С.Раковски”, Сара-Нора Кръстева, заместник – директор „Балетни въпроси” на Софийската опера и балет и Христина Василева, заместник-директор „Административни въпроси” на Софийската опера и балет.
На пресконференцията бяха и премиер-солистите на балета: Марта Петкова, Катя Петрова, Цецо Иванов и Никола Хаджитанев.
Академик Пламен Карталов благодари на Столична община и на ръководството на Военна академия „Г.С. Раковски” за възможността, която дават на Софийска опера и балет да изнася своите летни спектакли на открито, в парка на академията.
„За пети пореден път превърнахме "Опера в парка" в традиция на това прекрасно място в тази историческа гора на 100 години. Публиката идва не само заради преживяването, но и заради това удоволствие, което й дават спектаклите на открито, благодарение на един естествен контакт с изкуството на операта и балета” –
това заяви директорът на Софийска опера и балет акад. Пламен Карталов преди началото на традиционния Летен фестивал "Опера в парка".
Д-р Тодор Чобанов изтъкна, че Операта контактува не само с възрастните си почитатели, но и с децата. От своя страна зам.-кметът на Столична община с ресор "Култура и образование" разказа от къде и как тръгва идеята за "Опера в парка". Обсъждайки възможностите за това да се привлекат нови аудитории към оперното изкуство и да се даде възможност за по-категорична изява се стига до извода, че трябва да се търси формат в открити паркове и пространства в София.
Тази година фокусът на "Опера в парка" е върху класическия балет, обясни д-р Чобанов и добави, че в последните години класическият балет е в подем, а нивото му се е вдигнало изключително много. Той подчерта и ролята на Столична община, която помага финансово и организационно за това 5-та поредна година, да се наслаждаваме на оперното изкуство под небето. Не е за пренебрегване и фактът, че през 2013 г., спрямо 2012 г. в София се наблюдава 15% ръст на туристи. Броят на туристическите групи расте, но все още водим битка с това тези групи да остават да нощуват в столицата, а не да преминават само транзитно, каза още д-р Тодор Чобанов.
Доказателство за голямата популярност на фестивала „Опера в парка” е неговият репертоар – 11 балета и 8 детски представления.
Сара-Нора Кръстева и премиер-солистите подчертаха, че винаги са работили с радост в парка, тъй като атмосферата е романтична и повдига духа и настроението не само на тях, но и на зрителите.
„Тук, танцувах за първи път в „Лебедово езеро”- спомни си Марта Петкова. Преди спектакъла валя проливен дъжд. Въпреки всичко, „Лебедово езеро” не се отложи. Няма да крия. Всички се уплашихме, но все пак успяхме да се концентрираме в такъв момент - каза примата, която изпълнява ролята на Одета/Одилия. - Спектакълът мина много добре, просто имахме хубава публика. Хората ни чакаха цял час да почистим. После седяха дълго заедно с нас, никой не си тръгна. Можехме да изместим представлението за другия ден в операта, но в парка изживяването е друго - те, хората нали затова идват."
В афиша на фестивала са класическите балети: „Лебедово езеро” от П.И.Чайковски, „Жизел” от Адолф Адам, „Дон Кихот”от Лудвиг Минкус и „Зорба гъркът” от Микис Теодоракис. Спектаклите за възрастни започват от 20 часа.
Представленията за малките приятели на Операта са от 11 часа, в съботни и неделни дни, когато родителите са свободни. Заглавията са също от детския класически репертоар: „Хензел и Гретел” от Енгелберт Хумпердинк, „Мечо Пух” от Андрей Дреников, „Червената шапчица” от Александър Владигеров, „Козелът Сърдитко” от Юли Дамянов и „Вълшебната флейта” от В. А. Моцарт.