Юбилейна конференция „100 години Борис Христов” се проведе в БАН
Конференция, посветена на 100-годишния юбилей на Борис Христов се състоя в Големия салон на БАН. Съорганизатори са Българската академия на науките и Софийската опера и балет.
Форумът започна с едноминутно мълчание в памет на покойния български бас Никола Гюзелев, чието поклонение бе сутринта в Софийската опера и балет.
Заместник-председателят на БАН акад. Дамян Дамянов, който откри конференцията изрази удовлетворението си от факта, че сътрудничеството между науката (БАН) и изкуството (Софийската опера), става традиционно и третата конференция за гениален музикант е посветена на „исполина” на световното оперно изкуство Борис Христов.
„Щастлив съм, че няколко дни медиите говорят за големи български артисти, които са допринесли изключително много за международния имидж на страната ни”, каза акад. Пламен Карталов. „Като един истински българин Борис Христов развяваше знамето на България по света”, допълни Маестро Карталов. Той си спомни за работата си с Борис Христов през последните години от живота му. Бяха показани неизвестни доскоро кадри от личния архив на Пламен Карталов с Борис Христов от Българската академия за изкуство и култура в Рим.
Акад. Карталов допълни, че постановката на операта „Борис Годунов” пред храм-паметника „Св. Александър Невски” от 27-29 юни се посвещава на тримата велики български баси – Борис Христов, Николай Гяуров и Никола Гюзелев.
Д-р Момчил Георгиев, координатор на Националната програма „100 години Борис Христов”, сподели гордостта си, че през цялата година в цял свят тържествено се отбелязва годишнината от рождението на Борис Христов.
Специалният гост на събитието Маурицио Модуньо – музикален критик, автор на книгата „Борис Христов – живот, глас, изкуство” сподели интересни факти от живота на Борис Христов в Италия. Маурицио Модуньо заяви, че Борис Христов е притежавал голяма морална сила и винаги е бил воден от любов към Родината.
„Освен за големия певец с особен и запомнящ се глас, когато говорим за Борис Христов, трябва да говорим и за големия актьор. България и Италия благодарят за личността на Борис Христов”, завърши изказването си Маурицио Модуньо.
Лада Брашованова от Музикалното общество „Борис Христов” сподели не много известни факти от кореспонденцитя си с Борис Христов. Според нея той е допринесъл за българщината, като е сплотил с изкуството си вярващи и атеисти.
Певецът Пали Маринов, който от години живее във Франция, разказа мигове от професионалните си и житейски срещи с Борис Христов.
Пианистът Александър Хинчев, концертирал с Борис Христов в периода 1976-1984 година заяви, че Борис Христов не е само голям певец, а е и един от най-великите световни музиканти на своята епоха.
Невена Коралова, дългогодишен редактор в редакция „Класическа музика” на БНТ, сподели любопитни факти около заснемането на някои документални филми, посветени на световния бас, неговияг живот и кариера.
Димитър Сотиров от Софийската опера и балет призова отговорните за честването на юбилея на Борис Христов да се погрижат за архива, свързан с него в БНТ и БНР, за да се запази и предаде споменът за великия изпълнител на следващите поколения.
Гостите на конференцията видяха записи на Борис Христов и чуха наживо изпълнения на хора на Националната гимназия за древни езици и култури с диригент Даниел Иванов.
Конференцията се проведе под патронажа на председателя на Народното събрание Михаил Миков и с подкрепата на Министерството на културата.
Събитието е част от националното честване на юбилея на Борис Христов.